ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ 25 ГОДИНИ НАЗАД
в-к „Стара Загора” брой 43, 1991 г.
ЗАКОНИТЕ ВАЖАТ С ПЪЛНА СИЛА
В последно време цялата данъчна система на страната претърпя големи промени. За тях разговаряме с г-н Георги ЙОРДАНОВ, главен специалист в отдел „Приходи от населението“ на Общинския народен съвет в Стара Загора.
-Г-н Йорданов, промяната в данъчната система, по-точно с приемането на Закона за данък върху оборота и акцизите и Закона за данъка върху общия доход, внесе сериозно смущение сред производителите и потребителите. Какво е мнението Ви по този въпрос?
-Може би наистина тези нормативни актове имат някои слабости и пропуски, но по тях биха могли да се произнесат тесните специалисти в законодателството. Проблемите идват от това, че законодателят набляга на преразпределителната страна на данъчната система за събиране на повече приходи за бюджета, който, както е добре известно, е с голям дефицит. И от гледна точка на правителството промените в нормативните документи са навременни и оправдани. Същевременно е оправдано и отрицателното отношение на потребителите и производителите към тези актове, тъй като пряко се влияе върху производството и потреблението с нарастването на цените и с ограничаването на възможностите за производство. Интересно за гражданите ще бъде да знаят, че с въвеждането на данъка за добавената стойност, който сега се изработва, до голяма степен нещата ще се нормализират, защото предложената данъчна ставка е значително по-ниска. Но така или иначе, за нас законите са си закони и важат с пълна сила и ние сме длъжни да ги изпълняваме.
-Как трябва да процедират собствените на фирми, когато искат да си платят данъците?
-С данъка върху оборота или акцизите се облагат стоки и услуги от местно производство или внос. Това са стоките и услугите, реализирани за населението от организации на бюджетна издръжка, предприятия за търговия, обществено хранене и изкупуване, за обзавеждане и ремонт на селскостопански инвентар. Не се предвижда данък върху оборота или акциз за стоки и услуги за износ. Данъкът се начислява в процент към продажната цена по тарифата, установена от Министерския съвет, и се заплаща от продавача след извършване на продажбата. Фирмите трябва да знаят, че плащането на данъка върху оборота става до 10-о число на следващия месец. Оборотът се счита реализиран от деня, в който са постъпили суми от продажба на стоки по сметката на фирмата. Банковата сметка за внасяне на данъка върху оборота е 461-087-120-760 – 0,1 в Старозагорска търговска банка – АД, а за акцизите сметката е 461-080-120-760 – 0,2.
-Какво бихте допълнили във връзка с данъка върху общия доход?
-С влизане в сила на Закона за изменение и допълнение на Закона за данъка върху общия доход значително се увеличи горната граница – до 40 % от чистия доход на фирмите – толкова, колкото е и основният размер на данъка върху печалбата за фирмите – юридически лица. Фирмите подлежат на облагане по таблицата към чл. 13 от закона за чистите си приходи, надвишаващи 5 400 лева, от началото на годината. Лицата, които получават доходи, по силата на трудови правоотношения заплащат данък по таблица към чл. 4 от закона, като сумите до 450 лева месечно се освобождават от данък. Съгласно Наредба 3 от 1989 г. за отчетността на фирмите на граждани, данъкът върху общия доход се внася текущо по сметката на съответното кметство, на чиято територия се извършва дейността на фирмата.
Интервюто взе Пенчо МИХАЙЛОВ