„Запазват статуквото“. Какво видяха наблюдателите на ПАСЕ на изборите в България

"Запазват статуквото". Какво видяха наблюдателите на ПАСЕ на изборите в България

Добре организирани, но неефективни избори, които запазват статуквото в България – това е основният извод на делегацията наблюдатели от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) на изборите на 27 октомври.

Те са седмите предсрочни парламентарни избори от 2021 г. насам. До тях се стигна след неуспешния опит за продължаване на общото управление на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) и ГЕРБ с подкрепата на ДПС през пролетта. Последваха избори на 9 юни, но след тях партиите не успяха да съставят редовен кабинет.

Според 14-те наблюдатели на ПАСЕ изборите са били добре организирани, но „трайно ниската избирателна активност подчертава дълбоко вкоренената липса на доверие сред избирателите в политическото ръководство на страната“.

„Страната преминава през повтаряща се политическа криза – не институционална, а такава, която води до институционализиране на политическата криза. Няма функционираща демокрация без активно участие на избирателите“, казва ръководителят на делегацията на ПАСЕ Алфред Хеер.

Според ПАСЕ честата смяна на краткосрочни и служебни правителства „заменя връзката между изборите и формирането на стабилни правителства“.

„Тази зависимост сама по себе си е признание за неуспех в намирането на трайни политически решения“, се казва в позицията.

Тя препоръчва на законодателите да обмислят промени в избирателната система, които могат да доведат до създаването на стабилни правителства.

Делегацията изразява загрижеността си и заради множеството сигнали за купуване на гласове и контролиран вот в някои чувствителни райони.

ПАСЕ отбелязва и начина на провеждане на предизборната кампания – „предимно в социалните медии“. „Все по-голям брой кандидати сами управляват политическата си комуникация, като частично заобикалят професионалната журналистика, което поражда опасения за качеството на информацията, която достига до избирателите“, казват наблюдателите.

Те обръщат внимание и на бюрократичните спънки по време на гласуването заради комбинацията от гласуване на машина и на хартия, „което увеличава възможността за грешки“.

„Тези избори не доведоха до пробив в политическата безизходица“, казва Хеер.

„Отговорността сега е на политическите сили в България. Те трябва да преодолеят партийните разделения, за да прекъснат този цикъл на безизходица.“

Докладът на наблюдателите ще бъде представен на заседанието на Постоянния комитет на ПАСЕ на 29 ноември в Люксембург.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036