Мъжете у нас вземат с 25% по-високи заплати от жените – това показват данни на Националния статистически институт.
[ad id=“225664″]
Средната заплата за цялата 2016 г. е 11 379 лв. Това означава, че на месец работниците са вземали средно по 948 лв. за труда си, като мъжете получават по 212 лв. повече от жените. Тези данни показват какво е възнаграждението според пола без да се отчитат индивидуалните характеристики на наетите като възраст, трудов стаж, режим на работно време, образование и др., които могат да са причина за различието в заплатите.
Най-голяма е разликата във възнагражденията между мъжете и жените има в здравеопазването и социалната работа. В тази сфера мъжете печелят средно по 16 882 лв. на година, което е с 62% повече от заплатите на жените, показват данните на НСИ. Това обаче се дължи на факта, че повечето медицински сестри са жени, а те взимат по-ниски заплати от лекарите. Така и средната заплата на жените, които работят в здравеопазването, пада. Много голяма разлика във възнагражденията има и в преработващата промишленост, където мъжете печелят с 42,6% повече от жените. Тук обаче заплатите много зависят от типа производство и позицията, на която е нает съответният работник. Например повечето шивачки са жени, а те взимат доста ниски заплати. В редица по-тежки производства заплатите са по-високи, но там наемат повече мъже, пише Труд.
[ad id=“237001″]
Интересно е обаче, че много големи разлики във възнагражденията по пол има и в сектора „финансови и застрахователи дейности”. Там мъжете взимат с 47% повече от колежките си. Средната годишна заплата за сектора е 20 126 лв., което прави 1677 лв. на месец. Мъжете обаче взимат по 2142 лв., а жените – 1454 лв. на месец. В този сектор заплатите се определят основно от това на каква позиция работи човек. Явно мъжете по-често се изкачват по-нагоре в йерархията в банки и застрахователи. В сектора „създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения” разликата в заплащането на мъжете и жените също е доста голяма. В този сектор заплатите са най-високи – средно 27 535 лв. на година, или 2295 лв. на месец като вече изпреварват възнагражденията на банкерите и застрахователите. А мъжете в сектора взимат с 45%, или с 815 лв. на месец повече от жените.
Интересното е, че в два сектора от икономиката жените получават повече от мъжете. Първият е административни и спомагателни дейности, където средната годишна заплата е 8988 лв., а трудът на жените е оценен със 17% повече от този на мъжете.
[ad id=“238430″]
Другият сектор, където жените взимат повече от мъжете, е строителството, показват данните на НСИ. В този сектор средната годишна заплата е 9289 лв. А по-високите възнаграждения на жените се дължат на това, че в строителството на най-ниско платените позиции работят мъже. Жените в бранша може да са проектанти или архитекти, но едва ли са много жените, които леят бетон. Затова жените в строителството взимат средно с 10,7% повече от мъжете.
Средната работна заплата в страната през четвъртото тримесечие на 2017 г. е 1095 лв., като е по-висока с 10,6% спрямо същия период на предходната година. Това е посочено в Месечния обзор на българската икономика, изготвен от експертите в Министерството на финансите. Ръстът на заплатите се ускорява, като за последното тримесечие на 2016 г. беше 8,2%.
Като се има предвид инфлацията обаче, реалният ръст на заплатите през четвъртото тримесечие на 2017 г. е 8,8%, се посочва в анализа. Водещ принос за ръста на заплатите има частният сектор, където увеличението в рамките на година е с 10,8%. В обществения сектор заплатите също нарастват сериозно – с 10,2%. Това основна се дължи на повишението на доходите в образованието – с 18,5% на годишна база.