21% от учителите в България са заявили желание да се ваксинират срещу COVID-19, стана ясно в понеделник след среща между министъра на здравеопазването Костадин Ангелов, министъра на образованието Красимир Вълчев и членове на Националния оперативен щаб.
От институциите съобщават, че записването за имунизация на учителите продължава. Освен преподавателите приоритетно ще бъде ваксиниран и непедагогическият персонал, работещ в училищата.
Преди седмица образователният миистър обясни, че се правят списъци за ваксинирането на учителите срещу COVID-19, като педагогическите специалисти в страната са 90 000. В това число влизат директорите, заместник-директорите, логопедите, психолозите и педагогическите съветници.
I Вариантите за продължаване на учебната година
Сред другите обсъждани теми между министрите и щаба са били противоепидемичните мерки в училищата. На този етап обаче институциите не могат да посочат какви ще бъдат решенията им за продължаване на учебната година.
Във фейсбук публикация председателят на Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България Диян Стаматов, който е директор и на столичното 119-то училище, посочва, че има варианти за продължаване на образователните дейности. Според него, ако 1/5 от учителите се ваксинират, възстановяването на присъственото обучение ще е много по-безопасно.
“Най-лошият сценарий е, ако учениците от начален етап си останат вкъщи, ако обстановката се влоши”, посочва Стаматов.
Пред „24 часа“ той посочва, че в малките училища, в които се обучават до 200-300 деца, има възможност присъственото обучение да бъде възстановено.
Обсъждана е и възможност за стъпаловидно връщане на отделни класове. Една седмица се връщат 5-и клас от едната смяна и 8-и от другата, втората седмица се връщат 6-и и 9-и, третата – 7-и и 10-и от втората смяна. Така в рамките на един месец ще могат да се завъртят всички класове поне по една седмица в реална присъствена форма, за да не губят от нормалната социална комуникация.
Според Стаматов е особено важно да се осигури начин учениците от 5-и, 7-и и 12-и клас да се върнат в училище. Това е възможно да става като се редуват присъствени и неприсъствени седмици.
На 4 януари, когато учениците от първи до четвърти клас в страната се върнаха към присъствено обучение в училищата, министърът на образованието заяви, че ако обстановката с коронавируса се подобри, ще има възможност от 18 януари поетапно в класните стаи да се завърнат и учениците от пети до 12-и клас – чрез редуване на класовете и паралелките.
Източник: www.svobodnaevropa.bg Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.