Защо младите предпочитат да живеят в Стокхолм и Брюксел?

Защо младите предпочитат да живеят в Стокхолм и Брюксел?

Нарастващите лихви по ипотечни кредити и все още високата инфлация правят трудни прогнозите за имотния пазар и цените на жилищата. Уравнението става още по-сложно, когато се прибавят и други фактори като пазарът на труда, миграцията и демографията в Европейския съюз. Това заяви Лука Берталот, генерален секретар на Европейската федерация за ипотечно кредитиране и на Европейския съвет за покрити облигации, в предаването „ИмоТиТе“ с водещ Христо Николов.

„Трябва да погледнем на жилищния пазар от нов ъгъл. Да разберем къде искат да живеят и работят младите хора. Защо италианският Палермо и градовете в Южна Испания се пълнят с възрастни хора, а младите отиват да живеят другаде“, каза гостът, който беше в България за участие в конференция за покритите облигации, организирана от ЕБВР, Европейския съвет за покрити облигации и Eversheds Sutherland.

„Ако говорите английски език, вие сте част от единния трудов пазар в Европа. Много млади хора отиват да живеят и работят в големи градове като Стокхолм, Амстердам и Брюксел. Така че има концентрация на търсенето, а предлагането на нови жилища намаля заради ръста в цените на материалите и нарушенията в глобалните вериги на доставки.“

Европа е място на ценности и възможности – хората отиват там, където ги виждат. А жилищният пазар отразява това, той следва възможностите, допълни Берталот.

Събеседникът коментира и ситуацията с цените на жилищата в Европа. „Лихвите по ипотечни кредити се покачват и има охлаждане на жилищния пазар в някои страни. Това е очаквано от всички. Но до момента ситуацията в Европа е доста стабилна“, обясни той.

„Внимателно следим това безпрецедентно покачване на основните лихви. Никога не сме виждали лихвите да растат толкова бързо, а това се съчетава с невероятно бързото повишаване на инфлацията, а също и на енергийните разходи“, каза още той.

Когато сме в единен пазар, само по себе това е буфер. Банковият сектор е готов да подкрепи европейската икономика, доколкото е възможно. Вероятно повишението на лихвите ще продължи, но разполагаме с всички инструменти, за да се справим. Вероятно страните от Европейския съюз ще увеличат субсидиите за енергийна ефективност на сградите, обясни Берталот.

В София съм, за да отбележим началото на пазара на покрити облигации в България. Това са нови възможности, идващи от единния пазар, при които българските граждани ще могат да ползват в бъдеще по-евтини ипотечни кредити с фиксирани лихви, заяви генералният секретар. А фиксираната лихва е важна – милиони семейства в Европа бяха предпазени от ръста на основните лихви в последната година заради използването на покрити облигации.

„Покритите облигации могат да помогнат на българските банки за финансиране на техните ипотечни продукти. Така те ще могат по нов начин да помогнат на гражданите в покупката на жилище, а може би и в обновяването му. Зелените ипотеки могат да помогнат на всеки собственик на жилище да го направи по-ефективно по отношение на енергийните разходи.“

Ползите от зелените ипотеки са тройни: собствениците ще увеличат стойността на имотите си, ще намалят значително разходите си за енергия и ще получат по-добра лихва. Тези три фактора ще помогнат на семействата да подобрят качеството на сградите, които обитават, а това е много важна цел на ЕС.

Вижте целия разговор във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

https://www.dnes.bg/