Защо се изчервяваме?

Представете си, че влизате в офиса и погледът ви неволно се среща с този на хубавата колежка от другия отдел. За секунда бузите ви пламват и ви иде да обърнете глава в друга посока.

[ad id=“225664″]

Изчервяването е явление, което е напълно уникално за хората и все още е донякъде мистерия.

Това неловко явление е продукт на симпатиковата нервна система, която активира реакцията борба или бягство.

Когато преживявате някакъв емоционален стрес – разлеете нечие кафе или срещнете очите на привлекателен за вас човек, тялото ви отделя адреналин. Това кара кръвоносните ви съдове да се разширяват, така че кръвта и кислородът да се движат по-бързо в организма ви. Вените по лицето също се разширяват, което води до приток на повече кръв към него и оттам издайническата червенина.

Някои хора се изчервяват по-лесно от други, а някои дори страдат от страх от изчервяване, известен като еритрофобия.
[ad id=“255238″]

Изчервяването на бузите е универсална човешка реакция, която се поражда в отговор на социалните емоции. Всичко го правят, при някои просто е изразено по-силно. Често срещани фактори, които карат бузите ви се обагрят в ален цвят са срещата с важен човек, получаването на комплимент и изказването на силна емоция в социална ситуация. Оказва се още, че жените се изчервяват по-често от мъжете.

Учените обаче все още не са сигурни дали освен очевидната социална функция, изчервяването не служи и за нещо друго.

Любопитно е, че някои хора дори се подлагат на операция, за да намалят тази реакция.

Чарлз Дарвин пише, че „изчервяването е едно от най-странните и най-човешкото от всички изражения“. Учените все още не са постигнали съгласие по въпроса защо хората се изчервяват, но има някои интересни теории.

Рей Кроужър, професор по социални науки в Кардифския университет и автор на множество статии и книги, посветени на изчервяването, пише, че то се е развило като един вид невербално извинение, свързано със социалните условности. Ако направите нещо, което нарушава дадена норма, зачервеното ви лице показва, че осъзнавате гафа.
[ad id=“225664″]

Как да го избегнем?

Симпатиковата нервна система не се контролира волево. Дори хората, които могат да се разплачат по желание, не могат да се изчервят нарочно.

Единственият безопасен начин да избегнете изчервяването е да си поемете дълбоко въздух няколко пъти и да оставите прилива на кръв и адреналин да отмине. Ако се чувствате неудобно от това, че ви е неудобно, нещата само се влошават.
Източник: dariknews.bg