В почти всички държави по света днес се чества Денят на детето. Той е един от най-старите международни празници, като се чества от близо век.
Всъщност, светът се фокусира върху темите за проблемите и нуждите на децата след като Обществото на народите приема Женевската декларация за правата на детето. Тогава, през 1924 г., се декларират правата на най-малките.
В декларацията се пише, че трябва да се даде възможност на децата да се развиват правилно – телесно и душевно и, че трябва да се помага на всяко едно от тях, независимо от потребностите му.
На следващата година се състоява Световната конференция за благосъстоянието на децата в Женева. Тогава 54 държави подписват Женевската декларация и официално определят датата 1-ви юни за Международен ден на детето. Датата на подписването на декларацията съвпада и с деня, в който консулът на Китай в Сан Франциско организира празненство за деца сираци на фестивала на лодката-дракон.
В България става популярен след 1949 г., както и в останалите страни от СССР, когато Москва обявява, че 1 юни се приема за Международен ден за защита на децата.
В страните с комунистически режими празникът е наричан официално Международен ден за защита на децата. Въпреки, че започва разпространението си от СССР, почти не е придавана политическа окраска при честването му.
След промяната на политическата система в тези страни празникът е съхранен.
Празникът се отбелязва и в памет на загиналите деца във Втората световна война.
източник: offnews.bg