Снимка: Getty |
Русия и Украйна преговарят за мирно споразумение, но териториалните въпроси могат да потиснат всеки шанс за договорка за прекратяване на войната. Турция, която се опитва да посредничи, смяташе, че двете страни са близо до споразумение по ключови въпроси, пише Ройтерс.
Путин казва, че „специалната военна операция“ в Украйна е необходима, защото САЩ са използвали Украйна, за да заплашват Русия, а Русия трябва да се защитава срещу „геноцида“ над рускоезичните хора в Украйна.
Украйна посочва, че ще се бори за съществуването си и срещу заграбването на земя в руски имперски стил и че твърденията на Путин за геноцид са глупости.
Ето и спорните въпроси:
Територия: Това е най-трудната част от преговорите
Русия анексира Крим през 2014 г. и на 21 февруари призна два подкрепяни от Русия бунтовнически региона в Източна Украйна за независими държави – Донецка и Луганска народни републики.
След инвазията руските сили поеха контрол върху част от територия по южния фланг на Украйна на север от Крим, територия около бунтовническите региони и територия на изток и запад от Киев. Москва контролира територия с площ около 170 хил. кв. км – колкото Тунис или американския щат Северна Дакота.
Украйна заяви, че никога няма да признае контрола на Русия над Крим, независимостта на подкрепяните от Русия бунтовнически региони или територията, която руските сили завзеха от 24 февруари насам. „Нашата позиция не се е променила“, коментира украинският преговарящ Михайло Подоляк.
По думите му Украйна настоява за прекратяване на огъня, изтегляне на руските войски и силни гаранции за сигурност. Украинските власти казват, че няма да приемат анексирането на украинска територия или да признаят подкрепяните от Русия бунтовнически райони Луганск и Донецк като независими.
Признаването на това, което представлява ефективен руски суверенитет над до една трета от територията на Украйна, би било трудно за всеки украински лидер. За Москва украинското признаване на руския контрол над Крим, бунтовническите региони и вероятно участъка от земя на север от Крим, което ѝ дава сухопътен достъп до полуострова и контрол върху доставките на питейна вода, би било от съществено значение.
Неутралитет: Русия казва, че иска Украйна да бъде неутрална страна
Главният преговарящ на Русия Владимир Медински казва, че Украйна може да бъде неутрална като Австрия или Швеция, но със собствена армия. Киев оспорва това.
Не е ясно как може да изглежда тази неутралност, така че дяволът ще бъде в детайлите. С разпадането на Съветския съюз украинският парламент в своята Декларация за държавен суверенитет от 1990 г. обяви намерението си да бъде постоянно неутрална държава.