Министърът на земеделието Кирил Вътев каза в четвъртък в парламента, че според макроикономически показатели „не е толкова притеснително“ България да се откаже от забраната за внос на зърно от Украйна.
Новината идва, след като ден по-рано премиерът Николай Денков съобщи, че правителството подкрепя тази идея, а Вътев каза, че тази тя не е била обсъждана с него и предупреди за „тежки протести“.
Изказването на Вътев в четвъртък дойде по време на дебатите преди гласуването на предложението за отказ от удължаване на настоящата забрана за внос, която важи до 15 септември.
Вътев каза, че темата с вноса на храни от Украйна вече се дискутира дълго време не само в страната, а и на всички срещи на министрите на земеделието в ЕС, както и отделно между петте държави, които заедно въведоха такава забрана – България, Румъния, Унгария, Полша и .Словакия.
„Притесненията на петорката във всички срещи доведоха до това да се иска продължаване на тази забрана. Аз я подкрепях на четири срещи, но на последния Министерски съвет бяха изнесени макроикономически показатели, които показват, че не е толкова притеснително България да се откаже от желанието за продължаване на забраната, защото има възможност да бъдат набелязани мерки за подкрепа на нашите земеделски производители там, където възникнат проблеми“, каза Вътев.
Той добави, че в събота ще се проведе среща със зърнопроизводителите, като се очаква те да представят своите притеснения и въпроси в четвъртък, за да получат коректни отговори и да бъде набелязана програма за действия.
България въведе временна забрана за внос на зърно, мляко, месо и други храни с произход Украйна през април, когато на власт беше служебният кабинет, назначен от президента Румен Радев. Това беше направено, въпреки че търговската политика на ЕС е в правомощията на Европейската комисия.
Забраната дойде след протести на български земеделци, според които вносът на украинско зърно подбива цените на местното производство и то залежава. Според икономисти, с които разговаря Свободна Европа тогава, вносът няма негативен ефект върху българския пазар, тъй като цените се влияят от международните борси. Местните производителите на олио също така се обявяват против забраната.