„Автомагистрала „Струма“ е една от основните автомагистрали на територията на Република България и един от основните транспортни коридори, които свързват направление Север – Юг. Магистралата е част от основните европейски транспортни коридори и в тази връзка тя е изключително натоварена откъм трафик. От общото трасе на автомагистралата, което е приблизително около 170 км, към момента има изградени 140 км. За останалите се работи усилено, така че и те да бъдат изградени и да бъдат функциониращи в полза на потребителите, за да могат да пътуват безопасно и комфортно по тях“, каза инж. Десислава Паунова от Управителния съвет на АПИ в ефира на „Директно“ на Bulgaria ON AIR.
По думите ѝ анализи са правени още на проектно ниво, когато се е залагало строителството на тази автомагистрала.
„Анализът на трафика, който е заложен към днешна дата, се постига с измерването на трафика, което ние провеждаме на база преброителните пунктове, които имаме. Това, което е посочено като анализ в оперативните програми за предходните периоди към момента, се постига като трафик и се надвишава. Трафикът от 2015 година насам е завишен с около 50%“, сподели тя.
Инж. Десислава Паунова коментира също, че по отношение на по-бързото преминаване промените няма да са малко. „Допустимата скорост за движение, която ще се постигне на база на скоростта, която имаме сега през Кресненското дефиле, е доста различна. Ще постигнем и различно време за пристигане, но това не е основното. Кресненското дефиле години наред е провъзгласявано като „отсечка на смъртта“. Там загубиха живота си изключително много хора и е време това да се преодолее, и да се изгради една автомагистрала, която да спре този травматизъм, който там 10 години назад наблюдаваме в голяма тежест. Изграждането през Кресненското дефиле на магистралата ще допринесе много за безопасността. Пътната безопасност е основното, което търсим в пътното строителство“, уточни тя.
Тя допълни, че в момента се доизгражда участък, който се намира малко след Благоевград.
„Тунел „Железница“ е най-дългият тунел, който е изграждан в България, и е изграден на сто процента и реализиран. Не е въведен в експлоатация заради необходимостта на укрепване на съпътстващите свлачища преди и след тунела. В момента укрепването на свлачищата е в ход и очакваме към средата на летните месеци да стигнем до такова ниво на укрепване, че да обезпечим едната посока на движение. По този начин да пуснем едната тръба на тунела в експлоатация – тази, която е в посока към София. Целим нейното пускане, за да може да се облекчи движението“, коментира инж. Паунова.
Гледайте видеото с целия разговор.