Поне четирима депутати от парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) няма да се съобразят с волята на лидерите на коалицията да подкрепят номинираната от ГЕРБ за конституционен съдия Десислава Атанасова. Това става ясно от позиция на партия „Зелено движение“, която е част от обединението „Демократична България“ заедно с „Да, България“ и ДСБ.
Позицията става факт седмица, след като ГЕРБ издигна Атанасова за конституционен съдия, а лидерите на ПП-ДБ Кирил Петков, Христо Иванов и Атанас Атанасов подписаха номинацията ѝ заедно с Бойко Борисов и Делян Пеевски.
ПП-ДБ предложи бившия върховен съдия Борислав Белазелков. В конкурса участва и депутатката от „Възраждане“ Цвета Рангелова. Комисията по конституционни въпроси в парламента изслушва в четвъртък тримата кандидати за две места в Конституционния съд (КС).
Въпреки че идеята е трите формации в управляващото мнозинство – ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС да подкрепят Атанасова и Белазелков, от „Зелено движение“ заявиха в четвъртък, че няма да подкрепят колегата си от ГЕРБ. Партията има четирима народни представители – Даниела Божинова, Васил Тодев, Илина Мутафчиева и Владислав Панев.
„Предлагането само на една номинация от страна на ПП-ДБ, без достатъчно предварително вътрешно обсъждане, както и подкрепата за номинацията на ГЕРБ от страна на председателите на коалицията ПП-ДБ, не е съгласувано с политическа партия „Зелено движение“, част от обединението“, се казва в позицията ѝ.
Според „зелените“ номинацията на Атанасова „създава напрежение и съмнения в обществото“ за това дали е достатъчно квалифицирана за поста. Тя няма опит като магистрат, а е била за кратко юрисконсулт в психодиспансер в Русе. Самата Атанасова вече каза, че ще се осланя на дългия си парламентарен опит.
Резерви към нейната кандидатура вече изрази публично и друг депутат от ПП-ДБ – бившият вътрешен министър и преподавател по наказателно право Бойко Рашков. Той определи пред „Сега“ издигането на Атанасова като компромис, „вреден за обществото“.
Конституционният съд (КС) работи в непълен състав от ноември 2021 г., когато изтече мандатът на Анастас Анастасов. През март 2022 г. пък изтече и този на Гроздан Илиев. Оттогава КС заседава в състав от десетима членове. И Илиев, и Анастасов бяха от квотата на парламента.
КС вече се произнесе, че мандатът на двамата нови конституционни съдии ще е 7 години, вместо обичайните 9, тъй като те ще довършват мандатите, започнали след оттеглянето на Анастасов и Илиев.