В недалечно бъдеще измерването на кръвното налягане ще може да става чрез дъвка. Научен екип създаде първата по рода си супердъвка, която работи като сензор за налягане.
Докладът е публикуван в списание Science.
За направата й е използвано малко количество от материала графен, който се състои от слой с дебелина един въглероден атоми и е добър проводник на електричество.
Учените поставят тънки люспи графен с дебелина от 1 нанометър в силиконов полимер, които изграждат микроскопична мрежа от електропроводници в полимера. Полученият материал е наречен G-дъвка („G“ от Graphene)
Екипът може да измери тяхното съпротивление – или колко трудно е за електрически ток да премине през проводниците. После G-дъвката е свързана посредством електроди към компютър. Когато е допряна до кожата в близост до каротидната (б.а. сънна) артерия на врата, пулсът нарушава потока на електричеството, преминаващ през графена, или с други думи променя стойността на съпротивлението на проводника.
По този начин учените могат да измерят колко голямо е налягането, което кръвта упражнява на артериалните стени в рамките на сърдечния цикъл – по-малко инванзивна алтернатива на традиционните апарати.
Материалът е 250 пъти по-чувствителен от най-евтиния сензор на метална основа на пазара.
Дъвката дори може да измери движенията на паяк, пише nauka.offnews.bg
Учените вече предприемат стъпки към комерсиализация на своето изобретение, тъй като разходите за производство на G-дъвката са ниски.