Изцяло обновената българска църква „Свети Стефан”, наричана още Желязната църква заради уникалната ѝ конструкция, ще отвори врати на официална церемония в неделя.
Православният храм в квартала „Фенер” край брега на Златния рог в Истанбул силно впечатлява с реставрирания си вид и красив изглед. Църквата все още е затворена за посетители, но ремонтните работи по реставрацията на уникалния български православен храм са приключили почти изцяло за сметка на турската държава.
[ad id=“263680″]
Българската национална телевизия ще излъчи пряко тържествения молебен от обновената желязна църква „Св. Стефан“ в Истанбул на 7 януари (неделя) по БНТ1 и БНТ Свят.
Богослужението ще бъде отслужено от Вселенския патриарх Вартоломей в молитвеното присъствие на Негово Светейшество българския патриарх Неофит, а малко по-късно зрителите ще видят тържествената церемония, на която се очаква слова да произнесат министър-председателят Бойко Борисов, президентът на Турция Реджеб Ердоган и председателят на българската общност в Истанбул Васил Лиязе.
[ad id=“225664″]
Извънредното студийно предаване на БНТ започва в 8:30 часа. Водещите Горан Благоев и Георги Любенов ще коментират със своите гости религиозните и светските аспекти на събитието. С кадри ще бъде припомнена историята и важното значение на храма за българската църква и народ. БНТ ще покаже основните етапи от ремонта на църквата „Св. Стефан“ – една от малкото, изцяло съградени от метал, запазена до наши дни, паметник на културата със световно значение.
Ремонтът на храма, продължил 6 години, е по проект на архитект Фикрие Булунмаз. Реставрационните дейности са извършени по съвременни технологии, а новите зидове в основата на църквата са изработени от материали, близки до тези на оригиналните.
[ad id=“225664″]
В архитектурно отношение църквата „Св. Стефан“ е единствена по рода си в света. Проектът е на арменския архитект Ховсеп Азнавур, а изпълнението – на австрийската фирма „Рудолф фон Вагнер“. Състои се от сглобяеми железни елементи с тежина 500 тона, превозени с кораб от Виена по река Дунав, през Черно море и Босфора. Желязната конструкция на църквата е сглобена на принципа на Айфеловата кула.
Храмът е построен в имот, дарен през 1849 година за българските черковни нужди от княз Стефан Богориди – българин от Цариград и влиятелен османски чиновник. Основният камък на храма е положен на 27 април 1892 година, а две години по-късно е осветен от екзарх Йосиф.
В двора на българската църква „Св. Стефан“ в Истанбул са погребани българските църковни дейци Иларион Макариополски, Авксентий Велешки, Мелетий Велешки и Паисий Пловдивски.