Икономиката на Италия намери баланс под ръководството на Драги

Икономиката на Италия намери баланс под ръководството на Драги

Снимка: Bloomberg L.P.

Ако Марио Драги напусне премиерския пост на Италия през следващите дни, той ще си тръгне с високо вдигната глава – поне от икономическа гледна точка, пише Bloomberg. 

Още по темата

Брутният вътрешен продукт (БВП) на страната вероятно е нараснал с 0,5% през второто тримесечие, съобщи централната банка на страната в петък. Подобен резултат би надхвърлил повечето прогнози и би могъл да засенчи останалите държави в еврозоната, въз основа на прогнозите на Европейския съюз (ЕС).

Това би се пренесло в поредица от доклади с положителни данни, свързани с управлението на Драги. Данните за БВП на Италия през първото тримесечие бяха преразгледани в посока нагоре спрямо първоначалното свиване, докато промишленото производство нараства в четири последователни месеца.

Вълната от добри новини е още по-забележителна на фона на исторически високите цени на енергията и продължаващите негативни последици от инвазията на Русия в Украйна. Това също така контрастира с политическия фон и възникналата коалиционна криза в Италия, която може да сложи край на мандата на бившия ръководител на Европейската централна банка (ЕЦБ).

Италианският президент Серджо Матарела отхвърли оставката на Драги, след като депутати от движението „Пет звезди“ – формално част от правителството на Драги – напуснаха Сената при ключово гласуване по-рано тази седмица. Очаква се премиерът да говори пред парламента през следващите дни.

Досега Драги, който оглавява правителство от февруари 2021 г., успя да преведе Италия през последните месеци с трудно фискално балансиране. Той похарчи 33 милиарда евро, за да защити домакинствата и бизнеса от скока при цените на енергията, като същевременно държи под контрол огромния дълг на страната.

Според Италианската централна банка – която Драги също ръководи от 2006 до 2011 г. – икономиката на страната ще нарасне с 3,2% тази година и трябва да се разшири, дори ако Русия спре доставките на газ.

Това може да предостави на бъдещите правителства по-голяма свобода за действие относно разходите за защита на страната от енергийни шокове без да се подклажда инфлационния огън.

Самият Драги е оптимист. „Икономиката върви добре“, заяви той по-рано тази седмица в Рим, добавяйки: „Но нека не се чувстваме много комфортно“.

https://www.investor.bg/