Aко след 10 юни няма приет бюджет или ново удължаване на миналогодишния бюджет, държавата ще може да харчи само толкова, колкото събира, обявиха от Министерството на финансите.
„Излишни страхове и напрежение се внася. В същата ситуация бяхме и в началото на годината, когато изтичаше бюджетът за 2022 г. и трябваше да влезем в 2023 г. със стария бюджет. Сега е въпрос на формално решение с колко точно да бъде продължен настоящият бюджет. Няма как за 10 дни да се приеме нов. Ще се приеме решение за 3 или 6 или до приемането на нов бюджет“, каза икономистът д-р Пламен Иванов в студиото на „България сутрин“.
Според него тези варианти пред парламента са ясни. „Ситуацията не е розова. Продължаването на политиките, които влачим от пандемията с различни мерки, са вредни за бюджета и резултатите го показват. Към второто тримесечие външният дълг е 45 млрд. Трябва да се предприемат спешни мерки, с които да се ограничат разходите“, смята икономистът.
Пред Bulgaria ON AIR д-р Иванов заяви, че трябва да се приключат мерките от времето на пандемията и енергийната криза.
„Ротацията е един от най-големите рискове. Начертаха се 10 приоритета, по които ще върви програмата, но след това слизаме надолу в администрацията – дали подмяната на министрите няма да се отрази и на политиките на всеки 9 месеца“, заяви гостът.
Според него през 2023 г. трудно ще слезем под 3% дефицит, но изтъкна, че от голяма важност е политическото решение.
Д-р Иванов изрази мнение, че има достатъчно варианти, по които данъците да се балансират, защото увеличените разходи не водят до увеличени приходи.
Гледайте целия разговор във видеото