Снимка: Bloomberg |
Високопоставени представители заявиха на годишния икономически форум в Санкт Петербург, че Русия се справя по-добре под натиска на санкции от първоначалните очаквания, хвалейки нов модел, фокусиран върху местното производство, докато страната е изправена пред безпрецедентна международна изолация заради инвазията в Украйна, съобщава Bloomberg.
Посетителите на тазгодишния Международен икономически форум в Санкт Петербург бяха доста по-малко в сравнение с предишни издания, които привличаха световни лидери и топ международни компании.
Сред посетителите тази година са представители на Близкия изток и Азия, както и на талибаните в Афганистан. Дори много руски участници не са пожелали да направят ефективни презентации, както през предишни години, опасявайки, че това може да ги направи цели на още санкции от САЩ и съюзниците им. Много от панелистите вече са ударени от такива.
Макар и в много по-малка зала от обичайното, настроението бе приповдигнато по време на основната икономическа сесия в четвъртък, на която по никакъв начин не бе спомената Украйна или войната. Правителството ще коригира надолу прогнозата си за спад на брутния вътрешен продукт тази година, заяви икономическият министър Максим Решетников.
„Виждаме, че мерките, които биват предприети, дават резултат“, каза той, без да конкретизира новата цифра. В момента властите очакват спад от 7,8%.
Решетников обаче предупреди, че за разлика от отминали рецесии, когато възстановяването върна икономиката обратно на предишния ѝ път, този път ще бъде различно.
„Целта ни е да спечелим време, за да позволим да се случи структурна реформа“, каза той.
Русия трябва да преосмисли фокуса си върху износа, който отдавна е двигател на растежа и източник на твърда валута, заяви гуверньорът на централната банка Елвира Набиулина. Тъй като санкциите притискат цените на основните продукти в страната и повишават разходите за внос, индустрията трябва да се фокусира върху местния пазар, каза тя.
Финансовият министър Антон Силуанов се оплака, че „глобализацията, към която се бяхме насочили по-рано, се оказа, че не е толкова удобна за държавите, така да се каже“.
Това предизвика нотка реализъм от модератора на панела, който посочи, че най-големият производител на автомобили в страната тъкмо обяви нов модел на Lada след санкциите, в който липсват основни ключови функции.
„Не искам да губя време да изброявам всички неща, които тази кола няма да има, но едно постижение определено има: тази „оголена“ версия ще струва повече от напълно оборудваната“, каза Андрей Макаров, депутат от управляващата партия. „Означава ли това, че заместването на вноса ще продължи на принципа по-ниско качество за повече пари?“, попита той.
Икономическият съветник на Кремъл Максим Орешкин отговори, признавайки, че „машината за икономическо развитие“ на Русия е изгубила няколко съставни части – високотехнологични елементи, финансирани и други.
Той обеща обаче, че по-късно в четвъртък ще бъде обсъдена нова стратегия за автомобилния сектор на среща с президента Владимир Путин. Продажбите на автомобили са намалели с 80%, а почти всички заводи за производство на автомобили в страната затвориха врати заради санкциите и недостига на части.