Продължава да расте броят на жертвите от силното земетресение в Турция. Продължава и вълната от вторични трусове след основното земетресение от 7,8 по скалата на Рихтер. Има ли сеизмична опасност за България след труса в Турция?
„Отчетени са вторични трусове, но с намаляваща интензивност – магнитуд между 4 и 4,5 по скалата на Рихтер. За територията на Сирия също има отчетени земетресения, но и при тях интензивността е била по-ниска. Причината за тях е натрупването на енергия в земната кора. Когато се натрупа много напрежение, се преминава дадена граница – земните пластове в резона се разместват и се отделя енергия. Случилото се в Турция трябва да е сигнал за всички нас, които сме далеч от епицентъра, че трябва непрекъснато да се работи върху определянето на сеизмичния риск“, заяви сеизмологът доц. Димитър Стефанов от Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките (БАН) в ефира на „България сутрин“.
По думите му периодичните земетресения са нещо напълно нормално, хората обаче трябва да бъдат достатъчно добре подготвени за реакция и потенциалните щети да се намалят до минимум.
„Дори в най-новите норми за строителство в сеизмични райони се допуска известен процент на промени. В противен случай, ако се иска 100% от сградите да издържат на подобни явления, това ще оскъпи строителството“, поясни той.
„Определено няма връзка между земетресението във Вранча и това в Турция и Сирия. То си има собствена история – източникът Вранча е уникален, има решаващо влияние за Североизточна България“, обясни експертът.
Пред Bulgaria ON AIR сеизмологът подчерта, че „вторичните трусове в района на Турция може да продължат повече от година“. След месец те ще бъдат с такава интензивност , че няма да имат практическо значение.
„Не бива да подценяваме сеизмичната опасност у нас. Цялата територия на страната лежи в сеизмичен район. Важно е да се работи по сеизмичната култура на населението – хората да знаят какво е земетресение и как да действат при такова“, настоя доц. Стефанов.
Гледайте целия разговор във видеото.