Снимка: Bulgaria ON AIR |
Кметът на Троян и зам.-председател на Националното сдружение на общините в България – Донка Михайлова, заяви в „България сутрин“, че докато българските общини не са в състояние да работят в механизъм на децентрализация, ще продължават да очакват помощ от държавата.
„Около половината български общини имат сериозни затруднения да плащат сметките си. Три са основните неща, които очакваме от Бюджет 2023 – три проблема, които ще поставим в преговорите с Министерството на финансите. В бюджета числата са планирани не на база актуализирания бюджет, а на първоначалния. Капиталовата субсидия за общините на практика е по-ниска от тази, която получаваме в бюджет 2022 г. Тревожи ни ниският ръст на целевата субсидия от държавния бюджет“, посочи тя.
Общините искат компенсации за високите цени на тока, газа и строителните материали. Икономиите им са свързани единствено с енергоспестяващи мерки при сградите и уличното осветление.
Днес приключва годишната среща на Сдружението на общините в България. Пред вицепремиера Пеканов те са настоявали Министерството на енергетиката максимално бързо да открие програмата за подмяна на мрежите за улично осветление. Очакват и програмата за саниране на многофамилните жилищни сгради. Отварянето на тези програми предстои през 2023 г.
„Радваме се да видим положителни промени по отношение на програмата за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради. Надяваме се тези промени да продължат във времето. Едва ли има кмет, който би се радвал да има промяна в данъците“, каза още Михайлова пред Bulgaria ON AIR.
„Община Троян поддържа устойчив бюджет, който ни позволява да водим нормален живот. Изцяло сами управляваме комуналните си дейности. Имаме сериозни тревоги по отношение на идващата зима и случващото се в строителството. Редица строители са затруднени да продължат договорени вече проекти“, подчерта кметът на Троян.