„Помогна и държавата, и в момента това е водещ институт в тази област на растителните науки. Той е изключително перспективно направление, а именно как да бъдат по-издръжливи растенията на промените в климата – това, за което всички държави се тревожат“, поясни министър-председателят.
Мисията на Центъра е да има водеща позиция в областта на растителните науки в Европа.
„Тук нямаме подготовка на пробата. Това, което е най-типичното, е, че в рамките на една минута ние може да получим метаболитния профил. От едно листо може да познаем дали цветето би цъфнало с розов цвят, бял цвят или син цвят. Техниката е абсолютно нова, в Югоизточна Европа никой не разполага с нея“, коментира изследователят в отдел „Растителна метаболомика“ д-р Мария Бенина.
Работата по приложните изследвания е структурирана в три основни задачи – Растително Клетъчна Биотехнология, Синтетична Биология и Зеленчукопроизводство.
Центърът ще бъде свързващо звено между академичните среди и индустрията в региона и ще има водеща роля в обучението на ново поколение изследователи в областта на растителната системна биология и биотехнология. Той вече успешно работи по различни проекти заедно с бизнеса.
ПлантаСИСТ е един от 16 центъра за върхови постижения и за компетентност, финансирани по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“.