Как да намалиш риска от диабет

СЛУЧАИТЕ на захарен диабет толкова бързо се увеличават, че това заболяване се е превърнало в световна епидемия. Съществуват два основни типа диабет. Тип 1 се появява главно в детството и за момента лекарите не знаят как да го предотвратят. Тази статия се отнася за тип 2, от който страдат 90% от диабетиците.

Макар в миналото да се смяташе, че диабет тип 2 засяга основно възрастните, в последно време се среща и сред децата. Специалистите обаче твърдят, че е възможно рискът от диабет тип 2 да бъде намален. Може да ти е от полза да научиш повече за това коварно заболяване. 

Какво представлява диабетът?

Диабетът е състояние, при което човек страда от повишено ниво на кръвната захар. Заболяването нарушава нормалния процес на пренасяне на захарта от кръвния поток в клетките, които се нуждаят от нея като източник на енергия. В резултат на това някои жизненоважни органи се увреждат и се нарушава кръвообращението, което понякога води до ампутация на пръстите на краката или на някой от краката, слепота и бъбречна недостатъчност. Голяма част от диабетиците умират от инфаркт или инсулт.

Прекаленото наличие на телесни мазнини е основен фактор за развиването на диабет тип 2. Специалистите смятат, че мазнините, натрупани около корема и ханша, може да са показател за по–висок риск от диабет. По–конкретно мазнините в панкреаса и черния дроб изглежда нарушават регулирането на кръвната захар в тялото. Какво можеш да направиш, за да намалиш риска?

 Три стъпки, които може да намалят риска от диабет

1. Изследвай нивото на кръвната си захар, за да провериш дали няма риск да развиеш диабет. Диабет тип 2 често е предхождан от преддиабет — състояние, при което кръвната захар е малко по–висока от нормалното. И двете състояния са вредни за здравето, но между тях има разлика. Макар да е възможно диабетът да бъде контролиран, той не може да бъде излекуван. От друга страна, някои хора с преддиабет могат да си възвърнат нормалните нива на кръвна захар. Страдащите от преддиабет може да не изпитват определени симптоми и проблемът може да не бъде забелязан. Според изследванията около 316 милиона души по света имат преддиабет, но много от тях не го осъзнават. Например, около 90% от онези с преддиабет не знаят за състоянието си.

Преддиабетът не е безобиден. Освен че предшества диабет тип 2, напоследък бива свързван и с повишен риск от деменция. Ако си с наднормено тегло, не се движиш много или някой в семейството ти страда от диабет, е възможно вече да имаш преддиабет. Едно изследване на кръвта може да разкрие дали е така.

2. Храни се здравословно. Може да е от полза да правиш следното, когато е възможно и практично: Яж по–малки порции от обикновено. Вместо подсладени плодови сокове и газирани напитки пий вода, чай или кафе. Вместо рафинирани храни яж в умерени количества пълнозърнест хляб, ориз или макаронени изделия. Избирай месо с по–малко мазнини, риба, ядки и бобови храни.

1. Здравословна салата; 2. Мерене на телесно тегло с кантар

3. Бъди физически активен. Упражненията може да намалят нивото на кръвната ти захар и да ти помогнат да поддържаш по–здравословно тегло. Един специалист препоръчва да използваме част от времето за телевизия, за да правим упражнения.

Не можеш да промениш гените си, но можеш да промениш начина си на живот. Усилията да подобрим здравето си определено си заслужават.