Как Мъск отново се погрижи за шоуто в Tesla

Как Мъск отново се погрижи за шоуто в Tesla

Снимка: Al Drago/Bloomberg

Главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск винаги се е грижил в компанията му да има поне малко шоу. Сега той въведе нещо като „императивен мандат“ за икономиката – и всъщност накара последователите си в Twitter да гласуват за това дали трябва да се раздели с 10% от акциите си в Tesla.

Тогава обаче би дължал данъци. Досега той бе плащал нулеви данъци за огромното увеличение на стойността на портфейла си. Мъск е инвестирал голяма част от оцененото си на над 330 млрд. долара състояние в акции.

„Напоследък много се говори за нереализираните печалби като средство за избягване на данъци“, написа Мъск в събота вечерта. „Така че предлагам да продам 10% от акциите си на Tesla“.

Още по темата

Туитът съдържаше анкета, която даваше отговори с „да“ и „не“ и трябваше да продължи 24 часа.

И така – всъщност почти 58% от последователите му в Twitter гласуваха за продажбата на ценните книжа. Общо 3,5 милиона гласа бяха подадени в рамките на 1 часа в неделя през нощта, източноевропейско време.

 

Мъск не предостави никаква информация колко бързо ще продаде пакета от акции. В Съединените щати често има предварително договорени графици за продажба на акции от топ мениджърите. Мъск вече заговори за продажба на акции през септември.

Според изчисленията на Bloomberg пакетът ще отговаря на 80% от средния дневен обем на търговия на акциите на Tesla. Въз основа на 170,5 милиона акции, притежавани от Мъск, десетте процента биха стрували около 21 млрд. долара по текущата цена. Bloomberg изчислява общото състояние на Мъск в списъка си с милиардери на 338 млрд. долара. Предприемачът звезда държи и голям дял в космическата компания SpaceX.

В САЩ, наред с други, в момента има много дискусии за реформиране на данъчната система, което може да започне с т. нар. „данък богатство“. Мъск намекна за това със своя туит в анкетата. Печалбите от акции се облагат с данък, когато книжата се продават и се реализира печалба. Това се счита за една от причините, поради които американските корпорации обичат да изкупуват обратно собствените си акции – и по този начин да поддържат курсовете, вместо да изплащат парите като дивиденти. Критиците се оплакват, че богатите граждани могат да използват това за изграждане на богатство, без да се налага да плащат данъци. В хода на планираните от президента на САЩ Джо Байдън данъчни реформи се водят дискусии за промяна на това правило.

По-специално и в Конгреса се обсъжда т. нар. „данък за милиардери” от 23,8 процента върху печалбите от ценни книжа, независимо дали са реализирани чрез продажба, или не. Това ще засегне приблизително 700 американски данъкоплатци, които имат активи над 1 млрд. долара или които имат годишен доход за три последователни години от 100 млн. долара. Парите, събрани по този начин, ще са предназначени да помогнат за финансирането на планираните от Байдън социални и климатични реформи.

Това се отнася и за основателя на Amazon Джеф Безос, както и за медийния милиардер Майкъл Блумбърг и инвеститорите Уорън Бъфет, Карл Айкан и Джордж Сорос.

„Ще се придържам към резултатите от това проучване, независимо какво ще се окаже решението“, написа Мъск в Twitter, където има 62,7 милиона последователи. Анализаторите обаче посочват също, че на Мъск може така или иначе да се наложи да продаде голям брой акции, за да плати данъци върху опциите, които изтичат през 2022 г.

Така че гласуването може да е било и страхотен PR трик. Доналд Тръмп някога използваше Twitter като личен рупор за фалшиви новини, Мъск, от друга страна, прави нещо много хитро тук – PR за акционерите. Само преди две седмици предприемачът предложи на директора на Световната продоволствена програма на ООН Дейвид Бийзли продажба на акции от Twitter: Ако той можел да му обясни как да спре глада в света с 6 млрд. долара, тогава той „веднага“ щял да продаде акции за тази стойност. Бийзли повтори призив от миналата седмица след туит по-рано този месец, в който поиска милиардери като Мъск да „се намесят сега, еднократно“.

Ако Световната продоволствена програма, използвайки прозрачни и открити данни, „може да обясни под тази публикация как точно 6 млрд. долара ще разрешат проблема с глада в света, аз ще продам веднага акции на Tesla и ще го направя“, написа Мъск в пост в Twitter.

А всеки, който инвестира в Tesla, мобе би трябва да се придържа към мотото на известния спекулант Андре Костолани: „Печалбите на фондовия пазар са компенсация за болката и страданието. Първо идва болката, след това парите“.

източник https://www.investor.bg/…………