В петък Русия и Иран ще подпишат „всеобхватно споразумение за партньорство“. Това ще се случи на посещение на иранския президент Масуд Пезешкян в Москва.
Новината идва само три дни преди встъпването в длъжност на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп. Макар Тръмп да сигнализира, че новата американска администрация ще омекоти позицията си спрямо Русия, САЩ остава общ противник за Москва и Техеран.
От началото на войната в Украйна Иран предоставя на Русия оръжия, най-популярните от които са дроновете Шахед.
Говорителят на иранското външно министерство Есмаил Багаи съобщи, че подготовката на споразумението е отнела около две години и половина. Багаи го определи като „актуализиран текст“ на предишно споразумение.
Новият документ ще бъде валиден 20 години, каза иранският посланик в Русия Казем Джалали, цитиран от ТАСС.
Какво съдържа новото споразумение
Споразумението има за цел да укрепи „военно-политическите и търговско-икономическите“ отношения на Техеран и Москва, съобщи Кремъл.
Москва не предостави повече подробности, но руският външен министър Сергей Лавров отбеляза на пресконференция на 15 януари, че договорът „има конструктивен характер и е насочен към укрепване на възможностите на Русия, Иран и нашите приятели в различни части на света“.
Джалали, цитиран от ТАСС, казва, че споразумението няма да включва клауза за взаимна отбрана.
„Характерът на това споразумение се различава от други договори, подписани от Русия“, казва Джалали. „Беларус и Северна Корея си сътрудничат с Москва в области, в които нямаме участие“.
Споразумение за стратегическо партньорство между Русия и Северна Корея беше подписано през 2024 г. То включва клауза за взаимна отбрана и малко след подписването му на фронта в Украйна започнаха да пристигат севернокорейски войници.
Същевременно на 16 януари Джалали каза, че Иран и Русия са създали свой собствен банков код за международни преводи и „вече не се нуждаят от SWIFT“ – финансовата система, използвана за извършване на трансгранични плащания. Няколко руски банки бяха отстранени от системата през февруари 2022 г. в отговор на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.
Според Джалали ръководителят на Централната банка на Иран също така провежда консултации с Русия относно двустранно финансово споразумение.
И Русия, и Иран са подложени на строги западни санкции, включително ограничения върху енергийните им сектори.
Защо сега
Споразумението между Русия и Иран идва само 3 дни преди встъпването в длъжност на Тръмп. Това изглежда ключово и за двете държави.
През последните месеци позициите на Иран бяха отслабени. Подкрепяното от държавата правителство на Башар Асад в Русия беше свалено, същевременно ливанската групировка „Хизбула“ претърпя сериозни поражения от краткотрайната си война с Израел.
Никита Смагин, независим експерт по въпросите на Русия и Иран, който е работил за руските държавни медии в Техеран преди нахлуването в Украйна, казва пред Си Ен Ен, че администрацията на Пезешкиян бърза да подпише този договор с Русия на фона на многобройните заплахи за нейната сигурност.
„Те се страхуват от администрацията на Тръмп, страхуват се от Израел, страхуват се от краха на Асад, от краха на Хизбула“, казва той, като добавя, че Иран търси демонстрация на подкрепа.
Иран иска и САЩ да се присъединят отново към ядреното споразумение, от което Тръмп се оттегли през 2018 г. То целеше облекчаване на санкциите срещу Иран в замяна на доказателства, че страната не работи по ядрено оръжие.
Същевременно за външната политика на руския президент Владимир изграждането на връзки с Иран, Китай и Северна Корея е важен момент, тъй като по този начин той се опитва да се противопостави на „глобалната хегемония“, ръководена от САЩ.
Миналото на Иран и Русия
Отношенията на Иран и Русия са сложни, но през последните години се наблюдава сближаване на позициите им.
„Идеята САЩ да бъдат не само противник, но и стратегическа цел на цялата им външна политика ги сближи“, казва пред Си Ен Ен Джон Алтерман, директор на Близкоизточния център в Центъра за стратегически и международни изследвания, мозъчен тръст във Вашингтон. „Това ги сближи на бойното поле в Украйна.“
Първото чуждестранно посещение на Путин след началото на войната извън бившата съветска сфера беше в Техеран. След него беше сключено споразумение, с което Русия си осигури ирански дронове Шахед.
Според САЩ Иран е предоставил на Русия и балистични ракети с малък обсег, но нито Москва, нито Техеран потвърждават тези действия.
Европа и Съединените щати наложиха няколко кръга санкции на ирански юридически и физически лица за предоставяне на различни видове подкрепа на Русия, включително на дроновете Шахед. Въпреки това Иран казва, че заема „неутрална позиция“ спрямо войната в Украйна.