Широко разпространено е поверието, че св. Варвара е покровителка на детските болести. За здраве, за омилостивяване на болестите и за да бъде отнесена надалеч Баба Шарка, жените месят пресни погачи, приготвят обредно вариво и го раздават с мед по махалата.
Ето и предложение за традиционно меню на 4 декември:
Постна питка
Необходими продукти:
вода – 550 мл
мая – 1/2 кубче
захар – 2 с.л.
олио – 3 с.л.
сол – 1 с.л.
около 1 кг брашно
зехтин – за намазване
Начин на приготвяне:
В 150 мл топла вода се разтваря маята и захарта с няколко лъжици брашно. Оставя се да се активира маята. След като шупне сместа, се добавя останалата вода, олиото и брашното със солта. Омесва се хубаво пухкаво тесто. Оставя се да втаса /да удвои обема си/.
Тук оформянето е по следния начин: Разделя се тестото на три топки – малка, средна и голяма. От голямата се отдела мъничко топче, от което се правят три розички.
Най-малката топка е за центъра. От средната топка се оформя фитил, усуква се и се поставя около централната топката, като при свръзката между двата края се поставят трите розички.
Последната голяма част също се прави на фитил, усуква се и се поставя около предходния. Оставя се питката да втаса и се пече на 180 градуса до готовност.
След изпичане се намазва със зехтин.
Пълнени чушки с боб
Необходими продукти:
500 г боб
около 12 бр. сухи чушки
2 глави лук
1 стрък праз
олио
джоджен
чубрица
дафинов лист
сол
червен пипер
Начин на приготвяне:
Бобът се накисва една нощ предварително. Сварява се и се отцежда от водата и се намачква. Лука и праза се нарязват на ситно и се задушават с олио. Добавя се намачкания боб, подправките.
В тенджера се загрява вода и в нея се попарват чушките за 2-3 минути. Изваждат се и се отцеждат. Пълнят се с бобената смес, но без дафиновия лист. Чушките се подреждат в тавичка, заливат се с водата от боба и се пекат в умерено загрята фурна.