Поради многото сигнали за непочистени площи в Гробищен парк край село Хрищени, разговаряме с Йордан Киндалов – Главен специалист-отговорник на Гробищен парк.
Вероятно на всички, които ще прочетат интервюто, ще им стане ясно, че разрешение на проблема в старозагорските гробища няма да има. Засега, но защо?
Г-н Киндалов, нека в началото на разговора уточним достатъчно на брой ли са работниците, които поддържат гробищния парк?
– Да, достатъчно са спрямо обема на задачите. Естествено работата през летните месеци драстично се увеличава, след като тревите избуят и превземат голяма част от площите. Тогава работим по условен ротационен график: по седмица в трите района – източен, западен и централен, като сме мобилни да променяме локацията на работниците при нужда. Но искам конкретно да обясня, че в горещите месеци наша първа грижа е да опазим територията от пожар, тъй като тревите са сухи, а всеки иска да запали свещ на гроба на близкия си или по цигара, а това както знаем е потенциално опасно. Опитваме се да разчистваме, за да не стане беля, тъй като горският фонд е на по-малко от километър. За съжаление не можем в кратки срокове да почистим всичките 750 дка, колкото е цялата площ.
Знаем, че индивидуалният гроб и пространството около него е лична грижа на наследниците. НО… Някои гробове са на трета линия навътре от алеите. При положение, че отпред някой не е почистил, как хората да стигнат, преминавайки през треви високи до кръста? Да не подценяваме и опасността от влечуги и други животни.
– Наясно съм и с този проблем. Няма как да задължим някого да дойде и да си свърши работата в парцела. Затова се принуждаваме да косим и тези места. Освен това опитваме да третираме площите около гробовете с препарати за унищожаване на треви и плевели, като внимаваме да не засегнем самите гробове, където близките предпочитат да садят цветя и храсти.
По думите Ви правя извод, че все пак хората в звеното са малко. Защо за летните месеци не се наемат допълнително работници, предвид на увеличения обем работа?
– Мислили сме да правим и това, но ще ви кажа какво е затруднението – в квалификацията на хората. Тези, които косят са обучени, имат опит и пазят паметниците на гробовете. Затова предпочитам нещата да се случват по-бавно, но да няма повреди, счупвания и отломки от декоративното оформление.
Но всяка година Звеното е затрупвано с жалби и сигнали, значи така, както се работи, не сте достатъчно ефективни.
– Постъпилите в Община Стара Загора сигнали се обработват и се препращат към нас. Ние се отзоваваме и решаваме проблема според възможностите си. Пренасочвам хора там, където е необходимо. Сега, през лятото, трябва да подготвим терените за зимата. Необходимо е да се почисти всичко и предстои много работа, завърши Йордан Киндалов.
За съжаление изводът от казаното не е лицеприятен – нещата продължават постарому.
Снимките са на Жулиета Петрова, която уточни, че два-три дни след публикуването им в социалната мрежа с оплакването за невъзможността да стигне до гроба на майка си, парцели 71 и 72 са били почистени, а в периода 18-20.08 всичко е било извозено от специализираната фирма. Жената възкликна и с право, че не е начинът проблемът да се решава тогава, след споделянето му в старозагорските групи.
Пожелаваме на Звено „Гробищен парк“ към Община Стара Загора успешна, ползотворна работа и правилни решения!