Новият шеф на Европейската служба за борба с измамите със средства от ЕС е юрист – бивш вътрешен министър на Финландия
[ad id=“225664″]
Европейската комисия съобщи, че днес е решила да назначи финландеца Виле Итала за генерален директор на европейската служба за борба с измамите със средства от ЕС (ОЛАФ), предаде БТА.
Итала ще заеме поста на 1 август.
Решението на ЕК е свързано с избора на Европейския парламент и на Съвета на ЕС. Итала, който е представител на Европейската народна партия, се състезаваше за поста с българина Ивайло Калфин.
[ad id=“263680″]
Калфин е бивш вицепремиер в два кабинета – на Сергей Станишев (в който ръководеше и МВнР) и на Бойко Борисов (където бе и социален министър). На последните избори за президент бе кандидат на АБВ.
В средата на април Комисията за бюджетен контрол на Европейския парламент класира именно Итала на първо място с 13 гласа, а на второ остана Калфин – с 11 гласа.
[ad id=“236993″]
Тогава Калфин отбеляза, че е преди време е говорил с българския премиер за участието си в конкурса, а Бойко Борисов „откликнал позитивно“ на намерението му да заеме този престижен пост в ЕС. Калфин изрази надежда за подкрепа от Борисов, която би помогнала много, но същевременно изтъкна, че премиерът може и да не се ангажира с въпроса, предвид принадлежността на ГЕРБ към ЕНП.
Европейската комисия е доминирана от ЕНП.
Избраният за директор на ОЛАФ Виле Итала има правно образование. Той бе член на Европейската сметна палата от 2013 г., а преди това бе евродепутат от 2004 до 2012 година. Итала е бил министър на вътрешните работи от 2000 до 2003 г., а по-рано и главен прокурор на Финландия.
[ad id=“218548″]
Преди десетина дни в интервю за в. „24 часа“ Ивайло Калфин обяви, че българският постоянен представител към ЕС Димитър Цанчев е саботирал кандидатурата му.
„По най-неочакван начин при мен проблемът дойде от Съвета, където българският постоянен представител се дистанцира демонстративно от кандидатурата с обяснението, че България е председател на Съвета на ЕС и затова той не може да взема страна“, казва Калфин. И припомня: „Преди 7 години при аналогичен случай – белгийско председателство и белгийска кандидатура, посланикът е много активен. Сега Димитър Цанчев направи това, което представителят ни в ООН Стефан Тафров направи при кандидатурата на Бокова“.
[ad id=“236999″]
„Имах подкрепа от Бойко Борисов, заявена много ясно, но посланикът после показа на всички, че държавата не може да се ангажира с този кандидат. Дали го направи на собствена глава, не знам“, уточнява още той. На въпрос дали е говорил с премиера по повода, Калфин казва: „Информирах го три пъти поне, че не върви, така че знаеше, че има проблем.“