Председателят в оставка на Движението за права и свободи (ДПС) Мустафа Карадайъ каза, че не му е било лесно да вземе решението да се оттегли, а почетният председател на партията Ахмед Доган не е искал това.
“Не беше лесно да подам оставка. Имах няколко разговора с Ахмед Доган, той не беше съгласен“, каза Карадайъ пред БНТ в неделя.
Думите му идват повече от месец, след като подаде оставка като лидер на партията преди изтичането на мандата му, без да посочи причините.
След това Карадайъ се оттегли от публични изяви, а в неделя каза, че прекалено дълго е бил в партията, има натрупана умора и че „човек се амортизира с времето“.
„Има ново поколение по-млади политици, които се позиционират партията. Те имат своята амбиция и трябва да имат шанс за развитие“, каза той.
След оттеглянето на Карадайъ в началото на ноември, това направи и зам.-председателят Ахмед Ахмедов. В средата на ноември за лидерската позиция се кандидатира Пеевски, който замени Карадайъ като основен говорител на движението и председател на парламентарната му група.
Карадайъ отрече ДПС да е в криза или да има трусове. „Нормално е да има промени в ръководните позиции, има модел на приемственост в ДПС. Имали сме и трима съпредседатели“, каза той и добави, му допада идеята за двама съпредседатели. Според него те ще се допълват взаимно.
Тя беше предложена от Доган в началото на януари. Според него „формулата за намиране на решение за бъдещото развитие“ на партията е с двама председатели. Предложи те да са санкционираният за корупция от САЩ Делян Пеевски и Джевдет Чакъров.
Според Карадайъ анализаторите на „формулата“ обръщат внимание само на това, че „традиционните избиратели могат да се разколебаят“, но пропускат, че избиратели на ДПС има и в райони, в които не живеят мюсюлмани. Той ги нарече „нови групи депесари“.
„Със съпредседателството се цели да се даде отговор на очакванията на различните групи депасари“, каза Карадайъ.
За ДПС гласуват основно мюсюлманите в България. От основаването ѝ през 1990 г., партията винаги е заемала активна роля в политиката, независимо дали е част от изпълнителната власт или не.
В сегашното управление на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) ДПС също има роля, макар и неофициална. В началото на юни 2023 г. беше сформирано правителство начело с Николай Денков. То беше подкрепено от ГЕРБ, както и от двама представители на ДПС – Делян Пеевски и Мустафа Карадайъ.
В неделя Карадайъ каза, че партията му не иска да участва пряко в управлението „за момента“.
„Нямаме претенции към министри и зам.-министри в момента. Но ДПС не е кръжок, а партия. По дефиниция партиите са обществени организации с цел власт“, каза той.