„През 2021 година все по-често се използваха думите „война“ и „военни действия“. Отдавна не е имало толкова голяма концентрация на конфликти. Самото дрънкане на оръжия и говорене за война бяха в основата на много международни политики. Изпращаме година с невиждана конфронтация на двете най-големи икономики на света – САЩ и Китай. Те акумулират не само финансов ресурс, но и военен, което е притеснително“, заяви бившият заместник-външен министър Милен Керемедчиев в студиото на „Денят ON AIR“.
Той припомни, че през тази година Китай е разкрила най-много дипломатически служби в света.
„Те създават възможност и за шпионаж. Китай стана втората ядрена сила по брой ядрени глави, измествайки Русия“, подчерта Керемедчиев.
Според дипломата Стоян Сталев думата „война“ в международен план се използва спекулативно.
„Китай иска определени държави да я обслужват. Създаването на огромни дипломатически мисии означава точно това. Целта на Китай е търсене на места за инвестиране. Диктатурите не могат да правят бизнес. Виждаме, че партията засилва своя контрол върху инвестициите в страната, което ще доведе до отлив на инвеститори“, заяви Сталев пред Bulgaria ON AIR.
Бившият заместник-външен министър подчерта, че Китай печели от САЩ по 1 млрд. долара на ден. Но изостава технологично от Съединените щати.