“Нека да кажем истината. Следващите 10 години няма да има нови страни членки на ЕС”, каза бившият зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев.
„В момента, в който слагаме някакви граници за покриване на критерии да станат членове, тогава държавите виждат светлина. В момента за Западните Балкани, Молдова, Армение, Грузия няма явна перспектива за ЕС и това се вижда от евроскептицизма в ЕС, и от умората от разширяване на ЕС. Няма смисъл да ви залъгваме с декларации „искаме да влезете по-бързо“, каза Керемедчиев в интервю за БНР и посочи, че вече са минали 30 години от желанието на Турция за ЕС.
Бившият зам.-министър коментира и решението на КС на Грузия, с което отказа да обяви за недействителни парламентарните избори спечелени от „Грузинска мечта“, а преговорите за кандидатстване са отложени за 2028 г. Керемедчиев каза, демонстрациите продължават от месеци, когато парламентът прие спорния Закон за чуждестранните агенти, копиран от Русия и в момента е в сила. Видимо е, че правителството няма да се огъне под натиск от улицата и ще продължи с тази своя политика”.
Според него случващото се в Грузия не е индивидуално събитие и нещо като прецедент. Ако погледне в дълбочина ще видим, че преди година в Молдова се е случило същото. Тогава държавата получи статут на страна кандидатка за ЕС. Приднестровието тръгна да прави референдум за отделяне от Молдова, а на изборите всичко беше на кантар за европейска ориентация на Молдова и по-близко членство до Русия. Като по учебник е сега в Грузия. Там имаме Южна Осетия Абхазия, които искат да се присъединят към Русия. „Грузинска мечта“ спечели с 54%, което означава, че половината от населението е против тяхната политика, припомни Керемедчиев.
По думите му разделението в Грузия е на възрастово ниво, а младите искат европейска ориентация.
„Това означава, че скоро няма да се успокоят нещата. Видимо е, че това правителство ще държи тази линия на поведение. Правят се аналогии с Украйна, но не мисля, че има точно такива. Защото участието на западните сили и САЩ е по-слабо и неизявено. Младите в Грузия се самоорганизират и почти без някаква подкрепа осъществяват това протестно събитие вече четвърти, пети ден в Тбилиси и големите градове“, посочи Керемедчиев.
Той прогнозира, че младите няма да се успокоят, защото не искат да приемат този резултат.
“САЩ прекъсна отношения с това правителство. В Грузия ври и кипи. Грузинският посланик в България се прибра, защото подкрепи действията на младите хора. Има дълбоко разделение в обществото и означава, че няма да се успокои скоро”, каза Керемедчиев и определи като лицемерие санкциите на ЕС срещу Русия.
Дипломатът посочи, че Европа продължава да ползва руски ресурси и източници, но не директно, а през Индия, през Турция и други страни, особено бивши съветски републики.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.