Снимка: pixabay.com |
Втора системна банка в Кипър премина в историята. Пет години след тежката финансова криза и само месеци след 80-ия си рожден ден Кипърската Кооперативна банка /Cyprus Cooperative Bank/ престана да съществува, след като извънредното ѝ акционерно събрание късно вечерта на 18 юни, понеделник, одобри офертата за придобиването ѝ от регистрираната в Кипър „Хеленик Банк” /Hellenic Bank/. Така втората по големина банка на острова последва Laiki Bank, чиято ликвидация бе условие за сключването на меморандума между Кипър и тройката международни кредитори /Европейска комисия, Европейска централна банка и Международен валутен фонд/ за отпускане на спасителния заем от 10 млрд. евро през 2013 г.
Сделката е най-голямото банково преструктуриране в Кипър след времето на „Тройката”. Тя се случи, след като години преди и след кризата Кооперативната банка не можа да стабилизира финансовото си състояние, влошено най-вече заради големия дял на необслужваните кредити, и да се върне към жизнеспособност. Неуспешно завършиха и многомесечните опити в търсене на варианти за спасяването й чрез приватизация или влизане на инвеститор.
Решението за съдбата ѝ разрази мощен икономически и политически скандал през изминалата седмица. Според правителството това е болезнена, но важна стъпка, която слага край на несигурността, стабилизира банковия сектор, защитава вложителите и създава бъдещи перспективи за развитие, за да не се допусне връщане към грешките от миналото и колапса от преди пет години. Всички опозиционни партии обаче яростно атакуваха кабинета, обвинявайки го за лошото управление на банката, довело до унищожаването ѝ и стоварването на нова финансова тежест върху данъкоплатците.
Светкавична подкрепа на правителството даде Европейската комисия, която във вторник, само часове след късното акционерно събрание, одобри сделката. Според нея мерките на държавата за „нормалното излизане” на Кооперативната банка от пазара чрез вливането в нея на допълнителни 3,5 млрд. евро от парите на данъкоплатците са съвместими с правилата на ЕС за държавна помощ.
Само ден по-късно, в сряда, главният прокурор на Кипър обяви, че започва разследване за причините, довели банка № 2 до това състояние, и за евентуални злоупотреби в нея.
В петък Кооперативна банка изненадващо замрази сметки на вложители с необслужвани заеми, в опит да ги принуди да постигнат споразумение за дължимите от тях суми. През уикенда работодатели и синдикати пък си размениха удари за „класова омраза” заради исканите безпрецедентни по размер обезщетения за служителите.
Бурно започна и новата седмица. Късно вечерта в понеделник /25 юни/ двете банки подписаха споразумението с условията за придобиването. Горещи дебати с много „сметки за разчистване” ще има в четвъртък и петък /28 и 29 юни/, когато банковата сделка ще се обсъжда в парламента. Извънредното акционерно събрание на „Хеленик” се очаква до края на юли, след което придобиването на Кооперативна да завърши най-рано през септември.
източник https://www.investor.bg/…………