Северна Корея обяви, че намеренията да се откаже от ядрените оръжия не са в резултат от санкциите на САЩ и предупреди Вашингтон да не подвежда общественото мнение, предадоха световните агенции.
[ad id=“225664″]
Северна Корея е обект на поредица санкции на ООН и САЩ, наложени в опит да я накарат да се откаже от своите ракетни и ядрени оръжейни програми.
На 27 април президентите на двете корейски държави Мун Дже-ин и Ким Чен-ун подписаха декларация за „пълна денуклеаризация“ на Корейския полуостров. Документът обаче не предвиждаше конкретните стъпки за осъществяването на тази цел, припомниха агенциите.
В изявление на външното министерство в Пхенян, разпространено днес от севернокорейската телеграфна агенция КЦТА, се казва, че Вашингтон „заблуждава общественото мнение“ с твърдението си, че обещанието за денуклеаризация е резултат от санкциите или друг натиск. САЩ не трябва „съзнателно да провокират“ Севера с разполагането на стратегически съоръжения в Южна Корея и да повдигат въпроса за правата на човека, се казва в изявлението.
[ad id=“263680″]
„Този акт не може да бъде тълкуван по друг начин освен като опит да се разруши трудно постигнатата атмосфера на диалог и де се доведе положението обратно в изходна позиция“, заявява говорителят на дипломатическото ведомство на Северна Корея. Няма да бъде от полза за решаването на проблема с денуклеаризацията, ако Вашингтон интерпретира неправилно „миролюбивите намерения“ на Северна Корея като признак на слабост и ако продължи със своя натиск и военни заплахи, отбеляза КЦТА.
[ad id=“236993″]
Президентът на САЩ Доналд Тръмп и високопоставени представители на неговата администрация нееднократно са казвали, че твърдият подход на САЩ срещу Северна Корея и натискът на Пекин, главния търговски партньор на Пхенян, са изиграли решаваща роля за обрата след напрегната ситуация на Корейския полуостров.
[ad id=“236999″]
Миналата година, когато режимът в Пхенян изстреля ракета с непостиган дотогава обсег, беше немислимо да се говори за преговори по ядреното разоръжаване на Севера. Днешното изявление на КНДР обаче изглежда цели да укрепи позициите на Ким Чен-ун преди подготвяната среща с Тръмп, отбелязват агенциите.