Компания осъди „Газпром“ за 13 млрд. евро заради спирането на газа за Германия

Компания осъди "Газпром" за 13 млрд. евро заради спирането на газа за Германия

Международният арбитражен съд в Стокхолм присъди 13 млрд. евро обезщетение на германският гигант Uniper, които трябва да бъдат изплтени от руската държавна „Газпром“. Причината е едностранното спиране на доставките на газ за Германия през 2022 г., съобщиха от Uniper.

След началото на войната в Украйна „Газпром“ едностранно спря доставките до много от държавните и частни фирми в Европа, след като те отказаха да започнат да плащат в рубли по дългосрочни договори, в които дотогава бяха заложени плащания в евро и долари. Спирането на доставките доведе до рекордно повишаване на цената на природния газ и повишаване на цените на енергия на в много от европейските държави.

„След като получихме правото да прекратим договорите в съответствие с арбитражното решение, ние прекратяваме договорите с „Газпром експорт“, каза каза изпълнителният директор на компанията Майкъл Луис.

Освен Uniper редица други компании в Европа също очакват решения по арбитражни дела, на обща стойност около 20 млрд. долара, коментира Ройтерс.

В средата на май българската държавна „Булгаргаз“ съобщи, че ще съди „Газпром“ за 400 милиона евро заради спрените доставки. Компанията беше една от последните, които заведоха искове, макар че България и Полша бяха първите европейски страни, в които „Газпром“ еднократно прекрати доставките на газ.

Според източници на Reuters от Uniper, в компанията смятат, че „Газпром“ няма да изплати обезщетението, присъдено на арбитржното дело.

За изминалата година руската компания съобщи, че е натрупала рекордни загуби за пръв път от повече от четвърт век. Съобщението дойде въпреки непрестанните уверения на Москва и Владимир Путин, че европейските санкции срещу страната не засягат Русия и икономиката ѝ.

Още през април 2022 г. Русия едностранно спря доставките на газ за България, въпреки действащия дългосрочен договор. Политици и анализатори дълго тиражираха тезата, че за спирането е отговорно българското правителство, което беше лъжа.

Министри от служебните кабинети на Румен Радев дори допуснаха, че е възможно България да бъде осъдена заради спрените от Русия доставки, с което според юристи компрометираха евентуално бъдещо дело, в което България да потърси обезщетения.

„Газпром“ многократно беше определяна за безалтернативна от политици, профсъюзни и работодателски организации между 2022 и 2023 г.

България и страните от ЕС обаче се адаптираха към ситуацията и цените на природния газ постепенно се нормализираха.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036