Компания притежава 5500 реликви от потъналия лукзозен лайнер Титаник. Тя ще продаде колекцията си на група от хеджфондове за сумата от 19.5 милиона щатски долара, съобщава Bloomberg.
[ad id=“225664″]
Засега единствената подадена оферта за историческата колекция е на групата от инвестиционни фондове, ръководена от изпълнителния директор на Premier Exhibitions Inc. Даопинг Бао.
Premier Exhibitions – е собственик на всички предмети, събрани от оцелелите пасажери или извадени от останките на самия кораб, потънал през 1912 г., а Бао е най-големият акционер в компанията.
През 2016 г. компанията подаде молба за защита от фалит и предложи за продажба ценната колекция от предмети, които включват дрехи, бижута и документи.
Premier организира пътуващи изложби по целия свят, като една от най-посещаваните е именно тази с предметите от Титаник. През 2014 г. активите й са оценени на 218 милиона долара.
[ad id=“218001″]
След обявяването на банкрута група британски музеи, сред които и Titanic Museum в Белфаст, заявиха, че ще подадат оферта за закупуване на арртефактите в размер на 21.5 милиона долара.
Луксозният плавателен съд е създаден в корабостроителницата на Белфаст, припомня изданието. Музеите така и не направиха формални постъпки за придобиването на колецията, въпреки настояването от тяхна страна, че са легитимният „наследник“ на историята на Титаник.
На 18 октомври се очаква съдия Пол Глен от Джаксънвил, Флорида, който води делото за фалита на Premier Exhibitions, да даде окончателното си одобрение или да отхвърли офертата на инвестиционните фондове.
Освен това по нея трябва да се произнесе и федералният съд в Норфолк, Вирджиния, който контролира водолазните операции в района на останките на Титаник, както и изваждането на предмети от тях.
[ad id=“263680″]
Първоначалната идея на акционерите на Premier Exhibitions предвиждаше продажбата на търг само на част от артефактите. Съдът във Вирджиния обаче наложи редица ограничения, които да възпрепятстват продажбата на колекцията „на парче“.
Инвестиционната група, ръководена от Бао, обаче заявява желание да я придобие изцяло. В нея влизат няколко фонда, сред които хонконгският PacBridge Capital Partners Ltd. и американският Apollo Global Management.
Заедно с реликвите купувачът ще придобие и правата за спасяване на останките от корабокрушението. Bloomberg припомня, че те са открити през 1985 г., като оттогава насам са обект на огромен интерес по целия свят.