Товарене на кораб в пристанището в Мариупол на брега на Азовско море. Градът е под руска обсада в момента. Снимка: Bloomberg/Vincent Mundy |
Корабоплаването се подготвя за нови сътресения заради инвазията на Русия в Украйна, този път заради наличието или липсата на работна сила. Украинските и руските моряци съставляват близо 15% от 1,9 млн. моряци, заети в индустрията. Висок е и делът им сред офицерите и екипажът с ранг.
Украйна въведе мобилизация и забрани на мъже на възраст под 60 години да напускат страната. Някои украински моряци, които са били на път, са поискали да се върнат у дома, за да се включат в армията и отбраната на страната или за да се съберат със семействата си, пише Bloomberg.
Забраните за полети затрудняват руските моряци да стигнат до своите кораби или да се върнат у дома и пречат на ротацията на екипажа. Глобалните санкции срещу Русия и ограниченият достъп до твърда валута затрудняват значителна част от екипажите да ползват заплатите си или да изпращат пари на семействата си.
„Комбинираният ефект на Covid и войната е катастрофа за корабоплаването“, казва главният изпълнителен директор на Columbia Ship Management Ltd. Марк О’Нийл. „Ограниченията за руски и украински моряци, причинени от войната, в съчетание с прекъсванията заради Covid, ще предизвикат хаос във веригите на доставки, както и ще доведат до все по-големи увеличения на заплатите на наличния персонал“, допълва той.
Почти всички световни икономики забелязват спад на международната търговия в резултат на смущения, предизвикани от войната, според Института за световна икономика в Кил. Въздействието върху корабоплаването, една от най-старите индустрии в света, е почти непосредствено след началото на инвазията.
Най-малко пет търговски кораба са били повредени от експлозии край бреговете на Украйна. Най-малко един моряк загина, а товарен кораб, плаващ под панамски флаг, потъна миналата седмица извън пристанището в Одеса след експлозия.
Повече от 140 кораба с над 1000 моряци на борда са хванати в капан във водите на Украйна от началото на руската инвазия. Близките пристанища са затворени, а корабите не тръгват от страх, че ще бъдат ударени от ракети или подводни мини в Черно море.
Някои мениджъри на кораби съветват украинските си екипажи да останат на борда, защото считат за опасно да се връщат обратно. Работници искат и удължаване на договори, вместо да се върнат в зоната на конфликта.
Много моряци живеят в Херсон или Мариупол, южните градове, които сега са под руска обсада, казва Куба Шимански, генерален секретар на InterManager, която представлява мениджъри на кораби. Тези, които желаят да се върнат у дома, често биват отвеждани в близките европейски страни, като Полша и Румъния, за да се съберат отново със семействата си или да изчакат, допълва той.
Повечето от екипажите на борда на корабите на BBC Chartering – превозвач, базиран в Германия, са руснаци или украинци. Сега компанията е загрижена, че голяма част от украинския ѝ екипаж иска да се прибере у дома при семействата. Евентуални техни заместници от Русия не могат да пътуват извън страната.
„Ние превозваме тежки товари, така че има значение кой ще замести тези членове на екипажа“, казва Денис Бандура, управляващ директор на звеното на фирмата в Близкия изток. „Познанията за повдигане и съхранение на товарите идват от руски и украински екипажи“, допълва той.
Предизвикателствата с екипажите засега са поносими. Някои корабни компании изпращат руски моряци в Близкия изток, където руски полети все още могат да кацат. A.P. Moller-Maersk A/S казва, че е спряна смяната на екипажа в Украйна поради опасения за сигурността, а украински моряци не се връщат у дома, а заминават временно за Полша.
Има и проблем с получаването на заплатите. Повечето украински банки наложиха ограничения за ежедневно теглене на пари в брой, за да се предпазят от натиск. Много от руските финансови институции, които обработват заплатите на моряците, бяха санкционирани. На някои моряци вече им се плаща в брой или заплатите им се прехвърлят по сметки, които да не бъдат засегнати от санкции.
На борда на плавателните съдове напрежението се покачва. О’Нийл посочва, че екипажите са помолени да не обсъждат войната на борда. Той също така изпраща редовни видеоклипове на моряците, за да насърчи солидарността, съпричастността и уважението.
„Руските моряци са сочени за злодеи. Напрежението на борда на кораби със смесени руски и украински екипажи неизбежно нараства“, допълва О’Нийл, който изчислява, че на борда на управляваните от него кораби има около 600 руснаци и 800 украинци.