В българските училища има необходимост от повече психолози, които да работят с учениците. Трябва да се търси и гледната точка на децата и младите хора, и как те виждат справянето с агресията. Все по-често психологът е разпознаваем и децата го търсят в училище, за да споделят проблемите си. Това мнение изрази в предаването „Бизнес старт” на Bloomberg TV Bulgaria Кристина Ненова от Национална мрежа за децата.
„Все още обаче е много трудно за учениците да потърсят училищния психолог заради срам, притеснение, страх”, посочи тя. Експертът от Национална мрежа за децата посочи, че психолозите в България са изключително малко и за много деца не достигат специалисти, които да работят с тях. Коментарът си тя направи по повод дискусията „Психичното здраве в училище – необходими мерки“, организирана от омбудсмана Диана Ковачева.
Ненова смята, че училищните психолози са заливани от всякакви административни задължения и това ги отклонява от работата с децата и младите хора.
„В Национална мрежа за децата, която е обединение от над 130 граждански организации и съмишленици, сме подкрепяли многократно със становища възможността да се увеличи броя на психолозите в училищата“, обясни тя.
Кристина Ненова потвърди, че превенцията е от съществено значение, но най-рядко се говори за това как да се създадат условия в училище, така че децата да общуват в един климат, който изобщо да не води до прояви на насилие.
Експертът съобщи, че има съществуващи методи, има програми за насърчаване на психичното здраве, има и партньори, с които Национална мрежа за децата работи от години, които развиват и авторски програми. Но все още много малко училища се възползват от тях.
„Разговорите с учителите също са важни, доколко те са готови да се обучават по програми за насърчаване на психичното здраве и да ги прилагат, трябва да има грижа за тях като професионалисти, каза Ненова. – Диалогът между ученика и учителя е важен, защото учителят може да знае най-добре какво се случва с едно дете.”
Тя потвърди, че по време на пандемия и онлайн обучение някои от проблемите, с които се сблъскват децата, са станали по-видими. „За да разбере родителят дали детето започва да отключва психически проблем, е важно да има диалог в семейството и винаги, когато човек изпитва притеснения, е възможно да се консултира с психолог, психотерапевт, психоаналитик“, съветва тя.
Какво мотивира учениците сами да търсят допълнителна информация при учене? По какъв начин ученикът става по-активен в образователния процес?
Целият разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Бизнес старт” вижте тук.