Кристиян Вигенин: ОЛАФ трябва да провери какво се случва с „Джи Пи Груп“

„Редно е ОЛАФ да дойде и да провери какво се случва с „Джи Пи Груп“, но да раздаваш присъди през медиите има тежки последици.“ Това коментира в ефира на БНР Кристиан Вигенин, бивш външен министър от БСП и председател на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове.

Поводът за този коментар бе изказването на премиера Борисов, който настоя строителната фирма да бъде извадена от проектите с европейско и държавно финансиране.

[ad id=“225664″]

Кристиан Вигенин призова премиера Борисов да се въздържа от такива коментари.

„Това е едно неразбиране вероятно на съдържанието на думата „върховенство на закона“. Другият проблем е, че подобни нареждания пред медиите започват да се изпълняват, а би трябвало да имаме стабилни институции, които да кажат, че това не е възможно по този начин. Трябва да има ясно разграничение на властите. Нека се фокусираме върху създаването на работещи институции, а не да заместваме тях с висшата политическа воля от „Дондуков“, заяви депутатът от левицата.

Имаме позиция „против“ обвързването на европейските фондове с върховенството на закона, категоричен е Кристиан Вигенин и обясни: „Такъв тип мерки предоставят възможност да се злоупотребява с този факт за други цели, т.е. заради финансови или други интереси, да се представят някои проблеми в прекалено тежка светлина, без те да са такива. Струва ни се, че това малко надхвърля нормалната практика в един Съюз на равнопоставени държави, какъвто е ЕС. Дискусиите предстоят. Моето мнение и мисля, че и на държавата, е, че такова обвързване е контрапродуктивно“.

За убийството на журналистката Виктория Маринова Вигенин коментира, че „този случай не трябва да бъде използван за нагнетяване на етническо напрежение. Много е лесно да пламне искрата. Никой няма интерес от това. Вината не е на един или друг етнос, тя е индивидуална“.

[ad id=“263680″]

„Делегация от Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове днес и утре ще бъде на работно посещение в Букурещ. Според статистиките Румъния е една от страните, които сравнително добре се справят с усвояването на средствата по европейските програми“, посочи Вигенин.

„И за двете страни тези фондове са важни. Ние имаме общи цели в дискусиите на европейско равнище. И по други въпроси имаме общи задачи. Смятам да обсъдим въпроса за Дунавската стратегия. Трябва да гарантираме, че и по тази стратегия ще има достатъчно заделен ресурс, че тези макрорегионални стратегии ще останат важен фокус за ЕС. Надявам се румънското председателство, което ще започне през януари, да продължи, да фокусира малко повече върху този приоритет, върху Черноморския регион в по-общ план и да видим какво от това, което ние успяхме да постигнем по време на нашето председателство, може да намери продължение и при тях“, подчерта народният представител.

[ad id=“236993″]

„Ние като комисия се опитваме непросто откъм София да си общуваме с ръководствата на съответните министерства и на оперативните програми, а да видим хората как гледат на тях. Определено такъв тип срещи са полезни. Сега започваме в Русе, ще посетим и други области. Текущо ще предоставяме на управляващите органи на оперативните програми и когато осъществяваме изслушване и контрол, ще поставяме и въпросите, които хората поставят на нас“, коментира още Вигенин.