Лидерите на страните от БРИКС – Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка – се събраха във вторник Йоханесбург за среща на върха, на която ще обсъждат разширяването на блока. Тя ще продължи до 24 август.
Глобално напрежение, засилено от войната на Русия в Украйна, и нарастващото съперничество между Китай и САЩ придадоха допълнителна важност на стремежа за укрепване на БРИКС, който на моменти страда от вътрешни разногласия, отбелязва Ройтерс.
Групата представлява повече от 40% от световното население и около 26% от световната икономика.
Във вторник сутринта президентът на Южна Африка Сирил Рамафоса прие на държавно посещение китайския си колега Си Цзинпин – един от най-големите привърженици на разширяването на БРИКС, който след това се включи в общата среща.
В нея участват още бразилският премиер Луиз Инасио Лула да Силва и индийският министър-председател Нарендра Моди.
Руският президент Владимир Путин, няма да пътува до Южна Африка, и ще се включи виртуално заради заповедта за арест, която беше издадена срещу него от Международния наказателен съд (МНС) в Хага, заради предполагаеми военни престъпления в Украйна.
Южна Африка е страна по статута на МНС и ако той стъпи на нейна територия, е длъжна да го арестува. Преди срещата Рамафоса поиска от Хага изключение – да не трябва да задържа Путин, защото това би било равносилно на обявяване на война, но не получи одобрение. Затова Москва е представлявана от външния министър Сергей Лавров.
„Разширеният БРИКС ще представлява разнообразна група от държави с различни политически системи, които споделят общото желание за по-балансиран световен ред“, каза Рамапоса преди срещата.
Според Южна Африка обаче трябва да се внимава, тъй като е „напълно погрешна“ тезата за „антизападниия“ елемент в разширяването на БРИКС.
Лула да Силва добави, че групата не цели да се противопоставя на други международни коалиции, а да „организира“ т. нар. Глобален юг.
„Не искаме да бъдем противовес на Г-7, Г-20 или САЩ. Просто искаме да се организираме“, каза Лула в излъчено на живо видео в социалните мрежи.
Цзинпин обаче иска друго – БРИКС да стане реален съперник наГ-7, алтернатива на западната помощ за развитие и да увеличи представителството на развиващите се страни и нововъзникващите пазари.
Редица страни вече проявяват интерес да влязат в блока, сред тях Венецуела, Аржентина, Иран, Етиопия, Египет, Иран, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства.
Индия, която ротационен председател на Г-20, обаче смята и че „политизирането“ на БРИКС, ангажиращо Глобалния юг, ще превърне блока в клуб, който обслужва предимно китайските интереси срещу Запада.
Това е 15-ата среща на върха на БРИКС, докато Южна Африка е ротационен председател до края на годината, като лидерите се събират на живо за пръв път от коронавирусната пандемия.