Логото за българското председателство на Съвета на ЕС през 2018 г. ще съдържа три български символа – кирилицата, шевицата и българския флаг. Победителят Тодор Ангелиев е събрал 76 точки от възможните 90.
Вицепремиерът и министър на образованието в оставка Меглена Кунева обясни, че логото е избрано след публичен конкурс. „Пожелавам на българското лого на добър час. Символът е ключ към въображението. 6 месеца по света това лого ще е символът на България, както е било при всички председателства досега. 180 творци изпратиха проектите си за председателството. Ще обясним защо се гордеем с нацията си и с това, което може да дадем на ЕС”, заяви Кунева. Вицепремиерът в оставка обясни, че през 2015 г. едва 3% от българите са знаели, че има председателство. 2016 г. вече 30 на сто знаят за него.
[ad id=“255238″]
Председателят на комисията по избора на логото проф. Георги Янков от Национална художествена академия заяви, че журито е било изправено пред голям брой конкуренция, не само заради броя на проектите, но и заради качеството им. Участие са взели и българи, живеещи в чужбина, участвали са и много студенти, както и хора с изграден авторитет. Близо 10 са и чужденците, участвали в конкурса, сред тях – украинци, македонци и германци. 20 от проектите за лого са били с роза, с паметника Шипка-3, с книга-2, с българското знаме-9, с ръце-3, със звезда-9, 29 са били с българските шевици, с минерални извори-2, с карта на България-6. Имало и проекти, повтарящи туристическото лого, с кирилицата били 21. Имало и такива с хоро, лъв, посланици, цвете, птица, НДК и слънце. Логото трябвало да бъде оригинално, авторско, ясно, съобразено с председателството.
Директорът на Националния център по подготовката и провеждането на Българското председателство на Съвета на ЕС посланик Любомир Иванов обясни, че е имало много участници и голям интерес към конкурса. „Това обозначава положителните настроения, които строят от този конкурс и затова вярвам, че резултатът от него ще е много позитивен за всички българи”, допълни Иванов.
От своя страна победителят Тодор Ангелиев обясни, че е искал да покаже равнопоставеността на кирилицата спрямо латиницата. „Това ми е работата, това ми е много интересно. Мотивира ме това, че исках да направя хубаво лого, което да е графично добре поднесено и да дава лице на България. Опитах се. Мотивацията ми беше да направя нещо хубаво”, допълни авторът.
[ad id=“255238″]
Председателят на комисията по избора на логото проф. Георги Янков каза, че е ценно, защото съдържа в себе си „БГ” на кирилица и на латиница. Той е убеден, че това е моментът да използваме, че сме първата страна в ЕС, която пише на кирилица и да наложим своите традиции в топографията.