Гъсениците на дъбовия процесионен молец, който у нас е известен и като дъбова процесионка, са изключително опасни, защото представляват силен алерген. В Югоизточна Англия и дори в столицата Лондон в момента се наблюдава значително увеличаване на популацията на тези насекоми, съобщава BBC.
[ad id=“225664″]
Косъмчетата на гъсеницата могат да предизвикат обриви, дразнене в гърлото и очите и дори проблеми с дишането. Комисията по горите във Великобритания отправи изрично предупреждение към гражданите да се пазят от опасните гъсеници. Вече има десетки хора, пострадали от тях.
Дърветата в някои от местностите, където са забелязани отровните насекоми, са били обработени от горските стопанства, пише още изданието. Кампанията по обезпаразитяване ще продължи до края на май и началото на юни, но след това гъсениците вече ще са твърде големи и няма да се повлияят от препаратите, твърдят експертите.
[ad id=“263680″]
Някои от пострадалите се оплакват от тежки обриви след допир до гъсениците и техните гнезда. Специалистите предупреждават, че най-уязвими са малките деца и домашните любимци, при които алергичните реакции се развиват изключително бързо.
Всяка гъсеница на дъбовия молец има до 62 000 дълги бели косъмчета по тялото си. Всяко едно от тях може да е активно до пет години, след като падне на земята. Самите молци живеят по два-три дни в периода от юли до август всяка година.
[ad id=“237001″]
Гъсениците се наричат процесионки, защото се движат една зад друга във верига, която наподобява процесия. Срещат се по дъбовите дървета или в почвата около тях. Гнездата им са също толкова токсични, колкото и самите гъсеници.
През лятото на 2017 година и в Българя беше отчетен ръст в популацията на дъбовия молец, основно в района на Пирдоп. През 2016 пък в Казанлък имаше нашествие от борови процесионки, които също могат да предизвикат алергични реакции.
profit.bg