„Лукойл“ каза, че „не се водят никакви разговори“ за продажба на рафинерията в Бургас

"Лукойл" каза, че "не се водят никакви разговори" за продажба на рафинерията в Бургас

Дружеството „Литаско“, което е основен акционер в рафинерията „Лукойл Нефтохим Бургас“, опроверга твърденията за предстояща продажба на рафинерията на катарско-британски консорциум. Това стана ясно от съобщение, публикувано в сайта на дружеството в четвъртък.

Новината идва, след като по-рано тази седмица Файненшъл таймс съобщи, цитирайки свои източници, че рафинерията ще бъде продадена на консорциум от компании от Катар и Великобритания.

Според ФТ руската компания „Лукойл“ е съобщила за планираната продажба в писмо до кабинета на руския президент Владимир Путин, а очакванията са сделката да бъде сключена до края на годината.

В сряда служебният енергиен министър Владимир Малинов каза, че не разполага с информация за продажбата на „Лукойл Нефтохим Бургас“.

Сега от „Литаско“ казват, че твърденията за подобна сделка са „неточни и подвеждащи“.

„Не се водят никакви разговори с гореспоменатия катарско-британски консорциум и не е имало никаква комуникация с властите на Руската федерация по темата“, пишат от дружеството.

„Различни варианти за бизнеса на компанията в България се анализират под координацията на независими консултанти с участието на редица авторитетни пазарни участници. Въпреки това не е взето решение относно конкретна сделка или потенциален контрагент“, гласи още съобщението на „Литаско“.

„Литаско“ е дружество, регистрирано в Швейцария, което е основен акционер (с 89,97 % от капитала) в „Лукойл Нефтохим Бургас“. То е дъщерна фирма на „Лукойл“ и неин изключителен търговски представител за международния пазар.

Въпросът за евентуална сделка за продажба на рафинерията в Бургас идва близо година след като „Лукойл“ официално обяви, че планира да продаде бизнеса си в България.

Това се случи след поредица от действия на тогавашните парламент и правителство срещу руската компания. Те бяха част от отказа на България от руски горива след началото на войната на Русия срещу Украйна през 2022 г.

Тази седмица ФТ съобщи, че е избран купувач за българската рафинерия на „Лукойл“. Според изданието това е консорциум от компаниите Oryx Global, контролирана от катарския бизнесмен Ганим бин Саад ал Саад, и DL Hudson – базирана в Лондон фирма за търговия със суровини.

Сега от „Литаско“ опровергават тези твърдения. Според информация на „Капитал“ катарско-британският консорциум, споменат от ФТ, е проявил интерес към рафинерията, но е отпаднал на по-ранен етап.

Изданието пише още, че процедура за продажба има и дори е в напреднала фаза, но не става дума за продажба само на „Лукойл Нефтохим Бургас“, а на целия бизнес на „Лукойл“ в България.

България оказва натиск върху „Лукойл“ да напусне пазара ѝ от началото на руската инвазия в Украйна през 2022 г. Тогава на ниво Европейски съюз (ЕС) беше наложена забрана за внос на руски петрол.

През юни 2022 г. правителството на Кирил Петков въведе дерогация (изключение) от европейските санкции и България продължи да внася петрол от Русия по море.

Първоначално срокът за изключението беше до края на 2024 г., но през 2023 г. тогавашното управляващо мнозинство на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС реши да го прекрати по-рано. От 1 март вносът на петрол от Русия е изцяло забранен.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036