Изглед към Кремъл. Снимка: Getty |
Френският президент Еманюел Макрон е на посещение при руския си колега Владимир Путин – първият западен лидер в Русия, откакто бе подновено напрежението по украинската граница. Той е призовал Путин за избягване на конфликт и изграждане на доверие, съобщава Ройтерс.
Макрон, който се бори за втори мандат на предстоящите избори през април, се позиционира като медиатор, а от Париж изразяват съмнение относно очакванията на Вашингтон, Лондон и други западни столици за незабавна атака на руските сили.
Пред Путин Макрон е заявил, че се надява да получи „полезна“ ответна реакция, която „ни позволява да избегнем война и да изградим доверие, стабилност, видимост“. От своя страна руският лидер е посочил, че Париж и Москва споделят „общо притеснение за това какво става в сферата на сигурността в Европа“.
„Виждам колко усилия настоящото ръководство на Франция и лично президентът полагат, за да се реши кризата, свързана с осигуряването на еднаква сигурност в Европа“, посочи Путин.
В навечерието на визитата си френският президент каза, че „геополитическата цел на Русия днес очевидно не е Украйна, а да изясни правилата на съжителството с НАТО и ЕС“. При пристигането си пък той се определи като „разумно оптимистичен“, но отбеляза, че не вярва във „внезапни чудеса“.
Срещата между двамата лидери е продължила повече от пет часа, предаде БТА, позовавайки се на ТАСС.
Срещата между тях започна на четири очи в един от кабинетите в Кремъл, а после двамата лидери продължиха разговора на работна вечеря.
Преди преговорите говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отбеляза, че „ситуацията е твърде сложна, за да се очаква решителен пробив в рамките на една среща“.
Русия е изпратила над 100 хил. войски край границата си с Украйна. Властите отричат да планират инвазия, но твърдят, че са готови да предприемат неопределени „военно-технически мерки“, ако исканията им не бъдат спазени – сред тях обещание на НАТО, че няма да приема за член Украйна и изтегляне на сили на алианса от Източна Европа.
Вашингтон отхвърли исканията, но американските власти посочват, че са готови да водят преговори за оръжеен контрол и мерки за изграждане на доверие.
„През последните дни нямаше нищо ново по въпроса с гаранциите за сигурност за Русия. Нашите западни събеседници предпочитат да не споменават тази тема“, каза Песков.
САЩ и техните съюзници отхвърлят възможността за защита на Украйна с военна сила, но посочват, че ще отговорят на инвазия със санкции, доставки на оръжие и подкрепления от НАТО.
Миналата седмица американският президент Джо Байдън нареди да бъдат изпратени близо 3000 американски военни в Полша и Румъния за по-добра защита на източния фланг на НАТО.
*Обновено с края на срещата между двамата лидери към 23:30 ч.