Главната дирекция “Борба с организираната престъпност” (ГДБОП) в МВР е пратила на Специализираната прокуратура сигнал срещу депутата от ДПС Делян Пеевски, потвърдиха от пресцентъра на МВР пред Свободна Европа.
Новината първо беше съобщена от в. “Сега” във вторник. Според изданието проверката на антимафиотите е стигнала до заключение, че по случая трябва да бъде образувано разследване, но за целта първо главният прокурор Иван Гешев би трябвало да поиска сваляне на имунитета на народния представител.
Става въпрос за сигнал за пране на пари и корупция, подаден от гражданското движение БОЕЦ, чийто лидер Георги Георгиев междувременно проведе във вторник среща с вътрешния министър Бойко Рашков. След нея от движението съобщиха, че проверката в ГДБОП е била извършена от сектор “Пране на пари” в дирекцията и резултатите от нея са пратени на държавното обвинение “в изпълнение на законовите изисквания”.
Свободна Европа отправи запитване до спецпрокуратурата за това дали по сигнала вече има образувана прокурорска проверка. Говорителят на институцията Христо Кръстев пое ангажимент по телефона да провери и да предостави информация в рамките на деня.
Междувременно пресцентърът на прокуратурата съобщи, че главният прокурор е отправил официално искане за сваляне на депутатски имунитет, но не на Пеевски, а не негов колега от парламентарната група на ДПС. Става въпрос за Юсеин Вейселов, който е подсъдим в Окръжния съд в Габрово за причинена смърт на велосипедист при пътен инцидент.
Катастрофата е от 22 октомври 2019 г. и е станала на път между селата Кормянско и Петко Славейков, в района на Севлиево. Обвинението срещу Вейселов е, че е нарушил правилата за движение и по непредпазливост е блъснал с БМВ насрещно движещ се колоездач.
Не е ясно защо Гешев иска имунитета чак сега
Обвинителният акт по делото беше внесен Окръжния съд в Габрово още през септември, а Вейселов беше обявен за народен представител няколко дни след парламентарните избори на 14 ноември. От прокуратурата не уточняват защо Гешев не е поискал имунитета на члена на ДПС още, докато той е бил кандидат-депутат, след като делото вече е било внесено в съда, а това се случва над три месеца по-късно.
Настоящето искане на главния прокурор съвпада с деня, в който от МВР официално потвърждават, че са изпратили сигнал срещу Пеевски в спецпрокуратурата, по който тя трябва да прецени дали да предложи на Гешев да поиска свалянето на неговия имунитет.
“Представили сме данни за извършените от Пеевски сделки през последните години, чрез които придобива активи за десетки милиони, като няма яснота за произхода на средствата. От собственик на стар “Опел” за няколко седмици в края на 2015 г. и началото на 2016 г. Пеевски се превърна в мултимилионер и то официално, без да е ясен произходът на средствата му”, информираха от движение БОЕЦ през януари по повод съдържанието на сигнала с допълнението, че той е бил изпратен и на прокуратурата, но тя е отказала да образува разследване по него.
Подобна е съдбата на общо 14 прокурорски преписки, чиито обект е бил именно Пеевски. Това стана ясно през септември миналата година по време на заседание на временната парламентарна комисия “Магнитски”, която проучваше действията на институциите в България по отношение на санкционираните от САЩ по-рано през 2021 г. за корупция Делян Пеевски, Васил Божков и Илко Желязков.
“Виждаме как прокуратурата изпира Делян Пеевски. Тя не вижда в дейността му никакъв проблем”, коментира тогавашната председателка на комисията и настояща правосъдна министърка Надежда Йорданова, подчертавайки, че “големият брой прекратени преписки за Пеевски трябва по-скоро да ни тревожат, отколкото да ни радват”.
Наскоро от БОЕЦ обявиха и, че той е бил обект на ревизия от НАП във връзка с пуибликувани от сайта BIRD данни от международното разследване “Досиетата “Пандора”, според които Пеевски не е декларирал свои връзки с офшорни дружества. Проверката на данъчните беше установила, че депутатът от ДПС не дължи нищо на хазната.