Министър Кацаров: За да сме сред първите в иновациите, ни е нужна свобода за предприемачите, честна конкуренция и правова държава

„Медицината е икономиката на бъдещето. В своята хилядолетна история човечеството се е стремяло да задоволява своите потребности – да се изхранва, да има дрехи, да има подслон, да се придвижва от едно място на друго. През 21 век, виждаме го и сега, настъпва промяна – човечеството отделя и ще отделя все повече внимание на своето здраве, защото до голяма степен останалите потребности вече са задоволени. Ключов става въпросът за увеличаване на продължителността на живота и повишаване на качеството му“. Така започна приветствието си министърът на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров към участниците в годишното издание на форума „Иновации и добри практики в здравния сектор“, организиран от „Капитал“.

Човечеството ще отделя все повече средства и ресурси за здраве. Затова огромната част от иновациите в следващите десетилетия и векове ще бъдат в сферата на здравеопазването. „Ако доскоро асоциирахме иновациите с IT-сектора, то те вече ще бъдат в здравната сфера – в биотехнологиите, генетиката, телемедицината и в разработването на медицинските изделия. Показателен пример е това, което днес наблюдаваме при COVID пандемията – разработването на технологии буквално за няколко месеца, при съсредоточен научен потенциал и финансов ресурс. А това е само началото и тепърва предстои огромното развитие на иновациите в сектора“, допълни министърът. „Ако искате да инвестирате парите си, здравеопазването е подходящото място за дългосрочни инвестиции.“

„Иновациите обаче не могат да се случват със заповед на министъра или с нормативен акт. За да имаме иновации и нашата страна да не изостава в глобалния процес, а дори да бъдем в първите редици, има две начални условия – да осигурим свобода на предприемачеството и да изградим правова държава, така че някой да не ти открадне изобретението. За да дадем свободата в здравната ни система да се внедряват нови технологии, тя да трябва да се либерализира, да махнем ненужните ограничения, лимити и регулации. Така тя ще работи по-ефективно и пациентите ще получават качествена и навременна медицинска грижа срещу по-ниско заплащане. Нужна ни е честна конкуренция между лечебните заведения, да имаме повече от една здравноосигурителна каса, болниците да станат публични компании и да излязат на финансовите пазари, където всеки ще може да закупува акции и по този начин да стане инвеститор в здравеопазването. Добре е да имаме борса за лекарства, за медицински изделия, като тези и други инструменти на пазарната икономика могат да създадат условията, така че в нашата здравна система да има повече иновации, а България да се нареди в първите държави с иновации в сектора. За да стане това в близкото бъдеще, промените трябва да се направят сега“, коментира министър Кацаров.

В рамките на събитието д-р Стойчо Кацаров благодари на българските медици за усилията, които полагат за справяне с пандемията, като подчерта, че те се справят много добре, въпреки дебалансираната здравна система. „Това не е комплимент и не го казвам от куртоазия. За това говорят числата. Ние сме в най-тежката пандемична вълна от началото на COVID кризата. Броят на заразените е с 30% по-висок, в сравнение с предишните вълни. В същото време леталитетът – това е съотношението между броя на починалите и броя на заразените – в настоящата вълна сега е 3,5%, като най-високата регистрирана стойност е 5.6%. За сравнение при предишните вълни е достигал почти 10%. Това е, въпреки че Делта вариантът, който доминира в момента е по-бързо разпространяващ се и в повечето страни дава по-голям леталитет. Това означава едно – че нашите медици работят отлично. По-добре се справя и извънболничната помощ. Новите COVID-зони вършат работа. Доказателство за това е, че сега имаме с 25% по-малко хоспитализации в сравнение с предишните вълни, при 30% повече заразени.“

Източник: https://www.mh.government.bg/