Министър-председателят Андрей Луканов пред в.“Днес“

ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ 25 ГОДИНИ НАЗАД
в-к „Днес” брой 4, 1990 г.
В БЪДЕЩОТО ПРАВИТЕЛСТВО СА НУЖНИ КОМПЕТЕНТНИ ХОРА
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛЯТ АНДРЕЙ ЛУКАНОВ ПРЕД В. „ДНЕС”
-Др. Луканов, Вие познавате развитието на Стара Загора и днес на митинга говорихте за това. Според Вас какво е мястото на града в икономиката на страната?
-През последните 10-15 г. Стара Загора се утвърди като един от най-крупните, най-перспективните и най-важните в икономическо и технологично отношение центрове. Ако говорим за целия старозагорски регион, той определено изпревари в своето развитие други центрове, които имаха преднина. И аз само бих пожелал да не се губи инерцията, да продължат да се развиват високотехнологичните индустрии. Вярно е, че за момента имаме по-важни приоритети, но ние няма да имаме особени перспективи като нация, ако старозагорската структура не стане общонационална. Нямам предвид да се повтарят тукашните производства, но да се повтаря този подход, да се повтаря високата ефективност и да се провежда последователна линия на най-съвременни високотехнологични производства. Това го казвам не от куртоазия към града, в който съм сега, а защото някои в отрицателската си страст отричат дори такива безспорни български постижения, каквито са индустриите на старозагорския регион. Ние можем и сега да се гордеем с тях, между впрочем те получават висока оценка и от чужбина. Неотдавна беше тук президентът на „Сони” – един от великите индустриалци на съвременния свят, г-н Морита. Аз го помолих да дойде и посетихме завода за запаметяващи устройства с цел да видя дали бихме могли да сътрудничим в областта на битовата електроника. Той каза: „Господа, аз няма на какво да ви уча. Вие имате всичко, което е необходимо да произвеждате най-съвременна битова електроника на нивото на „Сони”. А ние за съжаление не винаги самите оценяваме това, водени от политически страсти и полемични увлечения.
-Действително сега живеем във време на изострени политически страсти. Съществува ли опасност за мирния преход към демокрация?
-Не бих искал да преувеличавам и да драматизирам нещата, но за мен определено такава опасност съществува. Имаме сложна история. Последните близо 70 г. тя е история на остра конфронтация, на остри идеологически борби, на кървави схватки. Това не е забравено. У нас има различни сили, които в миналото са се противопоставяли по силов начин – аз не искам да говоря кой започна пръв и чия е вината, важното е, че всичко това не е изживяно. Затова трябва да сме изключително бдителни, изключително внимателни, изключително мъдри и търпими един към друг, за да не допуснем повторение на най-лошите страници в българската история.
-След няколко дни са изборите, независимо от техния резултат, бихте ли участвували в бъдещото правителство?
-Първо, аз неведнъж съм казвал, че нямам особени политически амбиции и съм искрен, когато казвам това. Участието ми в политическия живот е въпрос на обстоятелства и на дълг към моята партия, на дълг към хората, които ми вярват. Не бих казал, че при всякакъв резултат от изборите бих се съгласил да участвувам в правителството. Бих участвувал, ако участвува моята партия и ако тя иска аз да участвувам. И ако при едно коалиционно правителство това се желае и от другите. Аз съм убеден, че правителството трябва да бъде коалиционно. Не мисля, че която и да е от политическите партии, в това число и нашата, трябва и може да се нагърбва сама да изведе България от сегашната кризисна ситуация. Това трябва да бъде много авторитетно, много силно правителство, с компетентни личности. И в този смисъл на бъдещия министър-председател, който и да е той, трябва да се даде карт-бланш той да избере хората, с които иска да работи, като разчита баланса на силите. В никакъв случай не трябва да му се натрапват личности, , с които той не иска да работи, не счита за компетентни. Аз лично не бих се съгласил.
-В този смисъл, като изхождате от своя макар и кратък опит, какви качества трябва да притежава министър-председателят?
-Аз мисля, че първото условие е да има реална представа за своята страна и за процесите в нея. Ние се намираме в трудна обстановка, затова дваж по-важно е министър-председателят да знае страната си. На практика да я познава, а не от учебника. Второ, според мен, трябва да бъде честен. Да бъде готов да приема истината, даже когато тя е неприятна за него. Да бъде честен и искрен в отношенията с колегите и партньорите си. И трето – трябва да бъде толерантен. Сега в България не може да се прави политика без това качество, т.е. търпимост към мнението на другите, готовност да приема рационалното от тях, готовност за един конструктивен диалог. Мисля, че на бъдещия министър председател ще му са нужни много тези качества.
-Благодарим Ви, др. Луканов, и от името на нашите читатели Ви желаем успех в изборите!