Протестиращите единадесети ден миньори и енергетици се готвят за ефективни стачни действия, съобщи БНР в понеделник. Решението е взето на импровизирано събрание на блокираната автомагистрала „Тракия“ край Стара Загора.
Подготвя се и национален протест на миньори и енергетици този четвъртък – 12 октомври.
Новината идва дни след като протестиращите подписаха споразумение с управляващите, а Народното събрание го одобри. Според споразумението държавата се ангажира да не затваря административно нито въглищни, нито електрически централи. Въпреки това част от протестите продължават.
На 29 септември миньори и енергетици започнаха пътни блокади в страната. Недоволството им беше породено от изпращането в Европейската комисия (ЕК) на териториалните планове на България за справедлив преход на въглищните региони Стара Загора, Кюстендил и Перник.
ЕК ще даде на България 3,5 млрд. лева за тяхната зелена трансформация, но работещите във въглищния сектор се противопоставят и настояват териториалните планове да се изтеглят и променят.
Първоначално миньорите и енергетиците отказваха да преговарят с правителството, но след това се обединиха около няколко искания и сключиха споразумение с властта.
То обаче не спря протестите. По информация от понеделник блокади има на Прохода на републиката, Подбалканския път при Гурково, както и на магистрала „Тракия“ в посока към Стара Загора и Хасково. Най-активни са миньорите и енергетиците от комплекса „Марица изток“.
За да започнат ефективна стачка, каквато е настоящата заявка на протестиращите, те трябва да съберат над 3400 подписа от миньорите и да получат подкрепата на над 50% от работещите в тецове.
Проверка на фактите, направена от БНТ миналата седмица, показа, че една четвърт от синдикалните лидери на протестиращите миньори и енергетици са кандидати за общински съветници и кметове в предстоящите местни избори.
Управляващите казват, че България ще загуби възможността да усвои европейските помощи за енергиен преход, в случай че териториалните планове бъдат изтеглени.