Когато имаме съмнения, че в човека, с когото сме, когото харесваме, има нещо, което не е общоприето, би трябвало да се обърнем към психолог или психотерапевт, който да ни помогне и насочи.
Това каза пред БНР психологът Иван Игов.
Той смята, че е налице незнание и некомпетентност на младите хора днес по отношение на любовта, привличането, секса и връзките. Те си задават въпроси, но не могат да намерят отговорите и когато не се справят сами, не знаят към кого да се обърнат, отбеляза той.
„Когато има патологична ревност или неумение да се управлява гнева, такива хора могат да нараняват тежко някой, който е по-слаб или зависим от тях“, обясни психологът.
Игов посочи, че всяка седмица се огласяват случаи на насилие, което е можело да бъде спряно предварително.
„В училище, между всичките щуротии, които се учат, които вероятно ще бъдат излишни за живота на младите хора, почти не се говори за тези неща.“
Младите хора по-често са склонни да търсят подкрепа, възрастните – по-малко, сподели специалистът наблюдения от практиката си.
„При възрастните хора 2/3, когато чуят психотерапия, казват – няма за какво да ходя там. Всички ние имаме нужда от подкрепа, когато имаме психологически проблеми.“
Предстои да се транспонира директива на ЕС, която ще въведе в законодателството ни голяма част от стандартите, които не бяха въведени заради отхвърлянето на Истанбулската конвенция, съобщи пък адвокат Петър Топуров.
По отношение на домашното насилие има добре сработен механизъм, има и ужасяващи случаи на институционална незаинтересованост, отчита той.
Държавата и нормативната уредба създават многостранна защита, смята Топуров.
Наказанието има санкционна същност, но цели и превъзпитание, каза още юристът. По думите му, панацеята не е само в увеличаване на наказанията, без преценка как да се помогне на тези хора.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase