Снимка: БГНЕС |
Броят на украинските деца в българските училища остава относително същият. За много от украинчетата у нас онлайн обучението по тяхната система е по-удобният вариант, обясни Преслава Байчева, специалист „Дигитален маркетинг“ в prepodavame.bg, учител по литература в гимназиален курс в София.
Основен проблем е голямото разминаване между учебния материал в различните учебни години на двете образователни системи, посочи тя.
В училище всяко дете от Украйна получава допълнителни часове по български език, допълни Байчева.
„Езикът ще наваксаме по-бързо, а социализацията зависи изцяло от атмосферата в класа. Българските учители могат да се справят с това приобщаване.“, каза тя пред БНР.
От своя преподавателски опит Преслава Байчева сподели, че когато учениците насреща си имат човек, който ги разбира, учебният материал не е проблем. По думите ѝ проблемът идва, когато информацията не се поднася по начина, по който съвременните деца учат.
„Понякога работим с мисъл какво е било в нашето детство. Все още виждам колеги, които работят по същия начин. Дискусията е водеща. Подлагаме на съмнение всяко твърдение, защото трябва да се научат на критично мислене. На тях това им харесва, защото те са свикнали за „Под игото“ и за Вазов да се говори по начин, който не предполага друга гледна точка. Има една гледна точка, която е правилната. Ако ние се опитваме да наложим литературната критика отпреди 40 години и начина, по който се е чел Вазов тогава, означава той да загуби смисъла си за съвременния човек. Той трябва да продължи да живее, просто по нов начин“, коментира преподавателят.