Владеенето на чужд език вече е стандартно изискване за почти всички работни позиции, но в системата на отбраната то носи допълнително възнаграждение към заплатата. Сега военното министерство разширява обхвата на това допълнително плащане в опит да неутрализира поне донякъде отлива на специалисти от разузнавателните структури на Въоръжените сили. Това предвижда проект на нова наредба, публикуван за обществено обсъждане.
От години военнослужещите и цивилните лица в МО, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия получават допълнително възнаграждение за владеене на английски или френски – двата официални езика на НАТО. Сумите в последните години са от 20 до 40 лв. месечно според нивото, като то се определя по стандарти на НАТО и се доказва с валидно удостоверение. Първоначално тези добавки са били уредени в заповед на военния министър, а от 2021 г. са регламентирани със специална наредба. Сега военното министерство предлага да я замени с нова наредба поради три проблема със съществуващия нормативен акт.
И в новата наредба, която трябва да влезе в сила от 1 октомври, сумите остават без промяна – 20, 30 и 40 лв. според нивото на владеене на езика. Дописва се обаче възможност военнослужещите и цивилните служители, назначени на длъжности в разузнавателните структурни звена с изискване за ниво на чуждоезикова подготовка, да получават добавки не само за френски и английски, а и за още пет езика – руски, румънски, турски, гръцки и сръбски. Това се прави с оглед намаляване на отлива на специалисти от разузнавателни структури и формирования на Въоръжените сили, стимулиране на по-доброто изпълнение на служебните задължения и повишаване на езиковата им подготовка, обясняват вносителите.
Другата важна промяна е специално включен текст, че тези допълнителни плащания са с непостоянен характер. От мотивите се разбира, че сегашната наредба провокира различно тълкуване и военнослужещи претендират тези добавки да се включат в базата за изчисляване на обезщетения при освобождаване от военна служба.
При освобождаване военнослужещите имат право на толкова брутни месечни възнаграждения, колкото прослужени години имат, но не повече от 20. На пръв поглед добавката за чужди езици е символична, но при 20 прослужени години минималната сума е 4800 лв., а може да стигне за най-високото ниво 9600 лв. на човек. Според закона за отбраната в базата за определяне на възнагражденията участват основното трудово възнаграждение, допълнителните възнаграждения с постоянен характер и добавките за образователна и научна степен „доктор“ или за научна степен „доктор на науките“. Така с новата наредба споровете дали парите за език да влизат в обезщетението отпада – те вече изрично са определени като имащи непостоянен характер, пише „Сега“.
Третият проблем, който се решава с новата наредба, е неправилното разбиране на концепцията за „валидност“ (като се смесваше с концепцията за „актуалност“) на удостоверението за владеене на чужд език, обясняват вносителите. Валидно е последното придобито и издадено удостоверение за владеене на английски и/или френски език съгласно НАТО STANAG 6001, което винаги е било без срок за страната, посочват те. При командироване в задгранични представителства и международни организации се изисква удостоверението да е актуално – да е издадено до 3 или 4 г. към датата на кандидатстване за съответната длъжност. Изтичането на тази актуалност обаче не означава, че дадено удостоверение трябва да се счита за невалидно и поради това да се спира месечното финансово възнаграждение за притежаването му, пише още в мотивите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase