Може ли улавянето на въглерод да спаси производството на петрол в Северно море?

Може ли улавянето на въглерод да спаси производството на петрол в Северно море?

Снимка: Bloomberg L.P.

Докато проучването и производството на петрол в Северно море се очаква да продължи през следващите години, енергийните компании търсят начини за намаляване на емисиите на въглероден диоксид на фона на бурните критики от страна на екологичните организации.

Но дали намаляването на емисиите ще повлияе на общественото мнение за текущите петролни и газови дейности на Великобритания?

Този месец правителството на страната обяви 22,8 млн. долара за проекти за намаляване на емисиите в Северно море. Проектите включват пренасочване на съществуващи тръбопроводи за износ на водород, пише Oilprice. Инвестицията ще дойде от Фонда за енергиен преход на шотландското правителство като част от целта на Обединеното кралство за постигане на въглероден неутралитет до 2050 г. 

Още по темата

Освен това, от юли, всички компании, работещи в Северно море, трябваше да се съгласят с новите регламенти на Великобритания в Северно море, които изискват от тях да действат за намаляване на въглеродните емисии в рамките на петролните и газови проекти като същевременно продължават да поддържат енергийната сигурност на страната.

Благодарение на строгите разпоредби петролната и газова промишленост в Северно море напредва по-бързо в сравнение с други индустрии във Великобритания, когато става въпрос за намаляване на въглеродните емисии чрез използване на иновативни технологии като улавяне и съхранение на въглерод (CCS).

Освен това петролните компании, инвестиращи в региона, вече разработват няколко проекта за възобновяема енергия. Equinor Hywind инвестира в първия в света плаващ вятърен парк в близост до Шотландия, доставяйки електричество за около 20 000 домакинства. Acorn е разработил проект за CCS, който се очаква да влезе в експлоатация в средата на това десетилетие и има за цел да улавя около 300 000 тона въглероден диоксид всяка година от съществуващата газова инсталация.

Но мнозина продължават да критикуват Великобритания за ентусиазма ѝ по отношение на продължаващите петролни операции в Северно море, където индустрия не показва никакви признаци на забавяне на темпа на добив въпреки натиска от страна на Международната агенция по енергетика (МАЕ).

Всъщност през последните месеци правителството на страната се сблъсква със съдебни искове относно плановете му да разработи петролното находище „Камбо“ с резерви от 800 милиона барела.

„Правителството подписва нов договор за добив на петрол и умишлено пренебрегва въглеродните емисии, произтичащи от изгарянето на добития петрол. Освен това, „ако правителството на Великобритания одобри „Камбо“, ще постави на риск шансовете на света да постигне климатичните цели“, изтъкват от „Грийнпийс“.

Правителството обаче твърди, че петролното находище „Камбо“ е лицензирано през 2001 г., преди да бъдат приети новите правила за проучвателната дейност. Ако работата около проекта продължи, операциите се очаква да започнат през 2022 г. и да продължат около 25 години.

Но дали правителствата на Великобритания и Шотландия, както и частните петролни компании, които инвестират сериозно в технологии за намаляване на въглеродните емисии и добавят проекти за възобновяема енергия към своите операции, ще могат да убедят МАЕ и британската общественост, че е оправдано продължаването на проучванията за нови петролни и газови находища в региона?

Конференцията по климата COP26 вероятно ще осигури необходимите отговори.

източник https://www.investor.bg/…………