Молдова е предупредила, че Русия може да се опита да извърши „деструктивни действия“ в избирателните секции в чужбина по време на втория тур на президентските избори в неделя. Това става ясно от документи, получени от германското издание Велт ам Зонтаг.
В неделя в Молдова се провежда балотаж между досегашната президентка на страната Мая Санду, която е проевропейски настроена, и Александър Стояногло, близък до Русия.
Новината идва, след като първият тур на изборите също премина на фона на съмнения за руска намеса. Той се проведе заедно с референдум за проевропейското бъдеще на страната, който беше приет с крехка преднина. Впоследсвие молдовската полиция обвини проруския олигарх Илан Шор в схема за купуване на гласове.
Според предупреждението опити за саботаж на втория тур на изборите може да има и във Франция, Испания, Италия, Великобритания, САЩ и Канада.
„Целта е да се наруши изборният процес“, се предупреждава в писмото.
Преди две седмици Молдова постигна крехка победа на референдума за проевропейско бъдеще на страната – 50,38% от гласовете бяха „за“. Впоследствие Санду каза, че „престъпни групи заедно с чуждестранни сили“ са се опитали да „купят 300 хиляди гласа“.
Молдовската полиция откри доказателства за схема на купуване на гласове от проруския олигарх Илан Шор. Според нея парите са достигнали до 138 хиляди души.
Въпреки очаквания силен резултат за Санду на първия тур на президентските избори, тя получи 42.49% от гласовете, а Стояногло – 25.95%. Това наложи провеждането на втори тур.
На него се очаква, че Стояногло може да получи допълнителна подкрепа от националистически и проруски групи.
Макар че постът на президента в Молдова е церемониален, неговите носители често имат значително политическо влияние. Президентът може да изпълнява длъжността два последователни четиригодишни мандата.
През 2020 г. Санду стана първата жена президент на Молдова с категорична победа. В кампанията си тя залагаше на силна проевропейска позиция и обещаваше да се бори с корупцията.
Стояногло е бивш главен прокурор на Молдова в периода между 2019 г. и 2021 г. Кампанията му беше с фокус върху законността и реда, въпреки че критиците го упрекваха за това, че не е успял да се справи с корупцията по високите етажи на властта по време на мандата си.
Той казва, че няма политически пристрастия и отхвърля обвиненията, че е „човек на Москва“.