„Монбат“ продава германското си дружество ЕАS на британци за 36 млн. евро

 „Монбат“ продава германското си дружество ЕАS на британци за 36 млн. евро

Част от произвежданите от германската компания продукти. Снимка: EAS 

Стартъпът за батерии за електромобили Britishvolt заяви във вторник, че ще купи германския разработчик и производител на батерийни клетки EAS от българската компания „Монбат“ за 36 млн. евро, за да увеличи собственото си производство.

Сделката подлежи на одобрение от регулаторните органи, заяви Britishvolt в прессъобщението си.                                                                                                                     

Стартъпът пояснява, че базираната в Нордхаузен, Германия, EAS е „пионер в разработването и производството на широкоформатни литиево-йонни клетки, използвайки иновативна и компактна технология за производство на електроди“, която е идеално подходяща за нейния собствен високопроизводителен формат на акумулаторни клетки „46xx“ с голям пробег.

„Придобиването на EAS ще ни позволи да увеличим мащаба на последната част от разработката и комерсиализацията на клетките 46xx“, казва в изявление главният изпълнителен директор Орал Наджари, като добавя, че Britishvolt възнамерява да направи допълнителни инвестиции в EAS.

Britishvolt работи с британските производители на спортни автомобили Aston Martin и Lotus за разработване на високоефективни батерии за електромобили. Младата компания си осигури по-рано подкрепата на британското правителство за проекта за завод за батерии в Северна Англия, отключвайки 1,7 млрд. паунда (2,12 млрд. долара) частно финансиране. 

Монбат АД

„Структурата на сделката напълно подкрепя пътната карта за развитие на EAS и „Монбат“. „Монбат“ ще продължи да бъде част от очаквания растеж на литиево-йонната индустрия чрез миноритарния дял, който групата ще притежава в Britishvolt. Вярваме, че Britishvolt е подходящият партньор, който разполага с необходимите ресурси, за да се превърне в лидер в предоставянето на литиево-йонни решения за електрифициран транспорт и съхранение на енергия. Синергиите между EAS и Britishvolt ще допринесат допълнително за добавяне на стойност за новия собственик, неговите акционери и партньори“, казва Виктор Спириев, главен изпълнителен директор на българската компания, цитиран в прессъобщението за сделката. 

„Монбат“ придоби германските компании преди пет години – през 2017 г., бележейки  допълнителна диверсификация на групата и навлизането ѝ в литиево-йонния бизнес, който е базова технология за декарбонизация на стационарните и мобилните енергийни решения. При придобиването българската компания изяви желание да модернизира сградите в Нордхаузен, да развие целия бизнес и допълнително да разшири продажбите в Германия и съседните страни. Групата планираше да инвестира над 5 млн.евро през следващите две години в ново модерно оборудване, както и да разшири екипа на новото дружество.

„Монбат“ е базиран в София производител на оловно-кисели акумулаторни батерии и една от най-големите български компании. Тя е регистрирана за търговия на Българска фондова борса-София АД в премуим сегмента на акции и е с пазарна капитализация от приблизително 214 млн. лева. Тя обаче се сви почти двойно от 2017 г., когато придоби 100% от активите на Gaia Akkumulatorenwerke GmbH и EAS Germany GmbH и сля двете дружества в EAS Batteries GmbH. Тогава пазарната капитализация на основаната през 1955 г. и приватизирана през 1998 г. „Монбат“ възлизаше на 230 млн. евро. Българската компания е най-големият производител на батерии в Източна Европа със заводи за производство и рециклиране в три различни държави в региона. Компаниятаизнася продукцията си в над 60 страни. 

Приходите от дейността на компанията за периода януари-март достигат 85,924 млн. лева в сравнение с 88,717 млн. лева за януари-март 2021 г., като намаляват с 3,15%. Общите приходи са за малко над 88,9 млн. лева при 89,8 млн. лева година по-рано. Разходите на „Монбат“ за първото тримесечие на годината нарастват до 84,127 млн. лева при 82,79 млн. лева година по-рано, или с 1,6%. Ръстът се определя от увеличението на разходите за материали (суровини, ток и др.) и балансовата стойност на продадените активи. При разходите за възнаграждения и осигуровки има известен спад. Печалбата на дружеството в края на март възлиза на 4,263 млн. лева при 6,995 млн. лева година по-рано, като намалението е с 39%.

Пионерът в областта на батериите и технологичният иноватор Britishvolt се фокусира върху разработването на технологии за батерийни клетки от следващо поколение и свързаните с тях изследвания и разработки. Тя е посветена на развитието на бъдещето на електрифицирания транспорт и устойчивото съхранение на енергия, като произвежда нисковъглеродни, устойчиви и отговорно произведени решения за литиево-йонни батерии. 

https://www.investor.bg/